Serwetki do decoupage – rodzaje i sposób przyklejania


Obraz vidiaviola z Pixabay

Decoupage to technika zdobnicza, która szybko podbiła serca wielu rękodzielników – niemal na całym świecie. Jej fenomen tkwi przede wszystkim w prostocie ozdabiania i niebywałych efektach wizualnych, dzięki czemu przedmioty udekorowane tą metodą z powodzeniem mogą być użyte zarówno jako dodatek do domu, jak i pomysł na prezent. Wystarczą serwetki do decoupage, odpowiedni klej, lakier oraz baza (do ozdabiania nadaje się praktycznie każda powierzchnia: od drewna zaczynając przez ceramikę, metal i plastik, a kończąc na szkle, tkaninach czy świecy), aby stworzyć fenomenalną w swej prostocie dekorację. Co ważne, nie posiadając przy tym żadnych spektakularnych umiejętności!

Decoupage – na czym polega?

Najogólniej mówiąc, decoupage stanowi technikę zdobniczą, która polega na przyklejeniu (na uprzednio odpowiednio przygotowaną powierzchnię) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki do decoupage i pokryciu go wieloma warstwami lakieru. Taki zabieg sprawia, że nałożony motyw staje się niewyczuwalny przy dotknięciu, sprawiając wrażenie oryginalnie namalowanego.

Po jakie serwetki do decoupage warto sięgnąć?

Generalnie, wybór serwetek jest tak duży, że bez problemu znaleźć można idealną propozycję pasującą do własnego, nawet najbardziej wymyślnego projektu. Sporym zainteresowaniem klientów cieszą się motywy świąteczne – na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Dzięki nim możliwe okazuje się wykonanie wyjątkowych ozdób na uroczysty stół czy własnoręcznie wykonanych prezentów dla bliskich. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się serwetka do decoupage utrzymana w klimacie marynarskim, retro czy florystycznym. W sprzedaży znaleźć można również wzory pasujące do pracy z dziećmi. W ten sposób wykonanie pudełek na zabawki, które wreszcie zaprowadzą ład i porządek, będzie prostsze niż kiedykolwiek.

Kilka słów o tym, jak przyklejać serwetki

Pierwszym i niejako najbardziej znanym i chętnie stosowanym rozwiązaniem do przyklejenia wzorów z serwetek do decoupage jest zastosowanie kleju. W tym celu należy zagruntowaną powierzchnię przesmarować klejem (lub preparatem 3w1), poczekać aż chwilę przeschnie (gdy dotknie się palcem, podłoże musi być lekko lepkie) i na wybrane miejsce przyłożyć wybrany motyw. Następnie delikatnie docisnąć i odłożyć do wyschnięcia. Następnie, używając szerokiego pędzla wachlarzowego, ponownie nałożyć klej do przesmarowania serwetki, powtarzając czynność około 3-4 razy do czasu, aby nasiąknie nim na tyle dobrze, że przedmiot będzie nadawał się do polakierowania.

Do klejenia większych formatów, doskonale sprawdzi się foliowa koszulka – najlepiej taka chropowata na dokumenty. W tym celu serwetkę do decoupage umieszczamy na folii, spryskujemy ją od środka wodą i rozprowadzamy płaskim pędzlem wachlarzowym. Następnie folię nakładamy na uprzednio zagruntowane, nie mające kleju miejsce i przy jej udziale zaczynamy wygładzanie wzoru, robiąc to od jednego końca do drugiego. Podobnie należy postąpić podczas rozprowadzania kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.