Strzyżenie psów – fanaberia czy konieczność?

W wielu miastach działają salony fryzjerskie przeznaczone specjalnie dla psów. Czasami słyszy się opinię, że strzyżenie psa to kaprys jego właściciela. Tymczasem w przypadku niektórych ras, systematyczne, profesjonalne strzyżenie psów, będących ich przedstawicielami bywa koniecznością. Ich sierść wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Usługi groomera dla psów rasowych i dla zadbanych kundelków

Strzyżenie psów rasowych to standard w przypadku niektórych ras. Po pierwsze, pozwala łatwo zidentyfikować rasę danego psa, a po drugie, wywołuje wspaniały efekt wizualny. Niemal każdy z nas widział pięknie wypielęgnowanego i starannie ostrzyżonego pudla z charakterystyczną fryzurką albo zabawnego yorkshire terriera z uroczą grzywką. Ich uroda to efekt codziennej pielęgnacji, za którą odpowiada opiekun i zabiegów wykonanych przez doświadczonego psiego fryzjera.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne służące utrzymaniu kondycji i pięknego wyglądu psiej sierści to kąpiel, czesanie, strzyżenie i trymowanie.

Rasy psów wymagających strzyżenia

O ile z wykąpaniem czy wyczesaniem pupila doświadczony opiekun będzie sobie w stanie poradzić samodzielnie, to już trymowanie i strzyżenie psa przed planowanym występem na wystawie powinien przeprowadzić profesjonalista. Psy ras wymagających systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych w salonie, takich jak na przykład yorkshire terrier czy west highland white terrier, warto zaprowadzić na pierwszą wizytę do groomera, kiedy osiągną 3 miesiąc życia, a wcześniej przyzwyczaić je w domu do czynności związanych z pielęgnacją.

Wśród innych ras wymagających od opiekuna większego zainteresowania i regularnego odwiedzania psiego fryzjera znajdują się między innymi pudel, foxterrier szorstkowłosy i krótkowłosy, sznaucer, maltańczyk, airedale terrier, terrier szkocki, welsh terrier i terrier rosyjski. Należy też pamiętać, że strzyżenie psa rasy york może zdyskwalifikować go z udziału w wystawie, gdyż psy wystawowe muszą mieć włos długi. Ich sierść łatwo się kołtuni, więc potrzebuje naprawdę systematycznej pielęgnacji, w tym regularnych kąpieli i stosowania odpowiednich preparatów.

Po co psu trymowanie i strzyżenie?

Strzyżenie psa stanowi duże ułatwienie w domowej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku ras z długą szatą (shih-tzu, york), kiedy opiekun nie zamierza go wystawiać. Regularnego czesania wymagają maltańczyki (nie mają sierści, tylko włosy). Trymowanie wykonuje się przede wszystkim u ras szorstkowłosych. To zabieg polegający na usunięciu z sierści martwych włosów, dzięki czemu poprawia się jej jakość i sztywność, kolor staje się wyraźniejszy, a zmniejszony wzrost podszerstka zapobiega gubieniu sierści. Usunięcie martwej sierści ułatwi wzrost owłosienia. Do trymowania służy urządzenie nazywane trymerem, a w domu można je wykonać nawet palcami.

Odpowiednie trymowanie i strzyżenie psa wystawowego może zając nawet trwa kilka godzin. Czasami na wizytę w salonie decydują się również właściciele zwykłych psów domowych czyli kundelków. Strzyżenie psa przeprowadza się wówczas tak, aby upodobnić go do rasy, która najbardziej przypomina i poprawić estetykę sierści.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z salonu fryzjerskiego dla psów Perros