Woda i sport, czyli ruszaj się w i na wodzie

Z czym kojarzą się sporty wodne? Dla większości będzie to wyłącznie żeglarstwo i ewentualnie kajakarstwo. Tymczasem sporty wodne to bardzo szeroka gama różnorodnej aktywności ruchowej, która związana jest z wodą. Można uprawiać je w wodzie, na powierzchni lub pod powierzchnią wody.

Nie tylko pływanie

Najczęściej chyba uprawianym sportem wodnym jest pływanie. Pływać można właściwie wszędzie, choć oczywiście najbardziej polecane są miejsca bezpieczne. Do uprawiania tego wyjątkowo rozwijającego sportu nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczą zwykłe kąpielówki. Oczywiście profesjonaliści wykorzystują specjalistyczne czepki, okulary, a ich kostiumy pływackie mają ułatwiać im osiąganie jak najlepszych wyników. Rekreacyjne pływanie jest dostępne i polecane praktycznie każdemu.

Ale sporty uprawiane w wodzie to nie tylko zwykłe pływanie. To także szereg innych ciekawych dyscyplin. Są tu zarówno widowiskowe skoki do wody czy pływanie synchroniczne, jak i drużynowa gra, czyli piłka wodna. W wodzie można też uprawiać aerobik.

Nurkowanie i podwodne gry

Część sportów wodnych jest uprawiana pod wodą. Te sporty wymagają już odpowiedniego sprzętu. Najbardziej znane jest nurkowanie. Można je podzielić na nurkowanie ze sprzętem do oddychania i tzw. freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu.

Nurkowanie zwykłe wymaga nie tylko użycia odpowiedniego sprzętu, ale też specjalistycznego przeszkolenia, które pozwala na bezpieczne uprawianie tej dyscypliny.

W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się freediving, zwany też nurkowaniem swobodnym. Wbrew pozorom nie jest to nowość, ale usportowienie bardzo starych tradycji. Od wieków nurkując na wstrzymanym oddechu poławiano perły czy różnego rodzaju owoce morza.

Do mniej znanych sportów podwodnych zalicza się podwodny hokej i rugby.

Żagle, kajaki i deski

Najszerszą jednak grupą sportów wodnych są te uprawiane na powierzchni wody. Najbardziej znane jest oczywiście żeglarstwo, ale równie popularne jest także kajakarstwo i wioślarstwo. Praktycznie do wszystkich sportów, które uprawia się na wodzie potrzebny jest odpowiedni sprzęt.

Obecnie dynamicznie rozwija się szereg różnorodnych sportów, które uprawiane są na wodzie. Niszowy, uprawiany kiedyś tylko w niektórych rejonach świata surfing stał się bardzo popularną dyscypliną. Powstały też różnorodne jego odmiany, które wykorzystują żagiel (windsurfing) i latawiec (kitesurfing). Powstały też specjalne sztuczne akweny, które wytwarzają falę, na której można surfować.

Popularność zdobywają także sporty motorowodne. Obejmują one nie tylko pływanie motorówkami, ale także różnego rodzaju wyścigi na łodziach wyścigowych, narciarstwo wodne, skutery czy turystykę wodną.

Do uprawiania sportów wodnych wykorzystuje się także wody górskie. Amatorzy mocnych wrażeń chętnie uprawiają górskie kajakarstwo czy rafting.

Najnowszym hitem w sportach wodnych jest pływanie na desce z wiosłem. Jej popularność wynika m.in. z tego, że można ją uprawiać praktycznie wszędzie, a sprzęt nie jest skomplikowany.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu