Dobór lustra do łazienki w 4 krokach


fot. pexels

Lustro to obowiązkowy element wyposażenia łazienki. Pełni też funkcję dekoracyjną. Jak wybrać odpowiednie lustro? Sprawdź cztery proste kroki.

Wielkość

Najwygodniej korzystać z takiego, które ma co najmniej 40-50 centymetrów szerokości. Ważne, by było na tyle długie, by móc swobodnie się w nim przejrzeć. Łazienka rodzinna powinna mieć jak długie lustro lub zawieszone na tyle nisko, by również dziecko mogło się w nim bez problemu przejrzeć.

Mniejsze lustra sprawdzą się np. w łazience dla gości czy toalecie. Natomiast duże zwierciadło to świetny element optycznie powiększający przestrzeń.

Styl

Kolejny krok to wybór dotyczący wyglądu lustra. Trzy podstawowe rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę jeśli chodzi o design, to:

  • oprawa lub jej brak,
  • jeśli rama, to w jakim stylu?
  • kształt.

Lustro bez oprawy najczęściej umieszcza się bezpośrednio między kafelkami, dlatego decyzję o jego zamontowaniu trzeba podjąć już na etapie wyboru płytek. Duże kwadratowe lub prostokątne tafle lustrzane dobrze będą wyglądać w minimalistycznych nowoczesnych łazienkach. Na pewno powiększą optycznie te mniejsze pomieszczenia i rozświetlą je, odbijając światło.

Rama lustra – jeśli zdecydujemy się na takie w oprawie – powinna być dobrana do stylu wnętrza. Drewniane ramy współgrają ze stylem skandynawskim czy rustykalnym. Srebrne, złote czy połyskujące obramowania nadadzą szyku wnętrzu w stylu glamour lub typowo kobiecej łazience. W nowoczesnych łazienkach warto zastanowić się nad lustrem w miedzianej lub nawet szklanej ramie.

Kształt lustra powinien współgrać z resztą wnętrza. Jeśli umywalka, wanna czy inne elementy wyposażenia łazienki mają okrągły, opływowy kształt, również lustro powinno taki mieć. Natomiast ostre kąty w wystroju całej łazienki wymagają towarzystwa prostokątnego lustra.

Miejsce montażu

By lustro spełniało swoją funkcję, powinno znajdować się oczywiście nad umywalką. Najlepiej jeśli jest powieszone 20-30 centymetrów nad linią baterii (dla uniknięcia zacieków). Przy wysokości, na której ma znajdować się lustro, istotne jest, by głowa osoby, która się w nim przegląda, znajdowała się w połowie wysokości lustra.

Przyjmuje się, że najlepsze umiejscowienie lustra na ścianie to: dolna krawędź minimum 1,2 metry od podłogi, a górna ok. 2 metry od podłogi.

Lustro ze specjalną funkcją

Warto zwrócić uwagę na trzy ciekawe funkcje, które czasem może pełnić/posiadać lustro. Są to:

  • oświetlenie,
  • miejsce do przechowywania,
  • lustro kosmetyczne.

Dobre  światło przy lustrze bardzo ułatwia malowanie się i golenie, dlatego obecnie wiele luster ma funkcję podświetlenia. Dobrze, jeśli jest to oświetlenie jest jak najbardziej naturalne, o ciepłym odcieniu.

Do małych łazienek świetnie sprawdzi się szafka z frontem lustrzanym. Dodatkowe miejsce do przechowywania i lustro w jednym? Czemu nie!

Lustro kosmetyczne przyda się osobom, którym zależy na zbliżeniu zwierciadła do twarzy. Może ono być na stałe wmontowane do lustra lub przymocowane na przyssawki umożliwiające przesuwanie. Można także zamontować lusterko kosmetyczne na osobnym, rozkładanym uchwycie.

Dobrze dobrane lustro do łazienki pomaga w codziennych (zwłaszcza porannych) rytuałach, takich jak robienie makijażu czy golenie. Dlatego warto wybrać i zamontować je odpowiednio!

Co ważne warto kupić je z pewnego źródła aby mieć pewność, że posłuży nam przez lata. Na przykład producent luster GieraDesign ma w swoje ofercie szeroki wachlarz luster, z których możesz skorzystać.