Fotografia mobilna: Jak działa zoom w smartfonie?

Obecnie aparaty znajdujące się smartfonach odznaczają się coraz lepszymi parametrami technicznymi. Zdjęcia mają coraz wyższą jakość, nawet po wykorzystaniu przybliżenia. Nowsze modele mają coraz większe możliwości także, jeżeli chodzi o robienie zdjęć, a jak wiadomo im większe możliwości, tym zainteresowanie danym modelem wzrasta. Jednym z ulepszeń, które często pojawia się we współczesnych smartfonach jest zoom, który pozwala na robienie wyraźnych zdjęć nawet z dużej odległości. Jak działają współczesne zoomy, czym się charakteryzują i jaki wpływ ma to na użytkowanie telefonu? Poniżej odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym jest zoom w smaftfonie?

Jeżeli chciałoby się dokładnie powiedzieć, czym jest zoom, trzeba by użyć odpowiednich, profesjonalnych słów, co nie zmienia faktu, że można spotkać się z różnie sformułowanymi definicjami. Zoomem określa się wielkość wycinka, który znajduje się przed obiektywem sceny mającej zostać zarejestrowaną przez matrycę aparatu fotograficznego. Jeżeli bardziej uciekać się do definicji związanych z fizyką to zoom optyczny jest wielokrotnością ogniskowej w aparacie. Oznacza to, że najkrótsza ogniskowa aparacie ma taką wielokrotność, o jakiej informuje wielkość zoomu. Zoomy to inaczej obiektywy zmiennoogniskowe, które poprzez ruchome soczewki fizycznie zmieniają długość ogniskowej obiektywu. Zmiany kąta widzenia i stopnia powiększenia odbywają się na drodze optycznej, czyli poprzez fizyczne przesunięcie soczewek. Właśnie stad wzięła się nazwa „zoom optyczny”. Podsumowując, zoom pozwala po prostu na „przybliżenie” fotografowanego obiektu.

Czym jest ogniskowa, czyli jak działa zoom?

Żeby określić, jaką wielkość ma zoom w aparacie znajdującym się w smartfonie należy znać podstawowe pojęcia, mające wpływ na określenie tej wielkości. Wspomniana już ogniskowa to inaczej odległość od centrum soczewki do miejsca, w którym zostają skupione promienie światła. To właśnie od niej zależy kąt „widzenia” aparatu, czyli jego zdolność do powiększania obrazu. Jednak nie tylko ogniskowa ma wpływ na stopień powiększania obrazu. Oznacza to, że jakość wykonywanych zdjęć będzie zależeć od ogniskowej i od wielkości matrycy, na którą rzutowany jest obraz. W związku z tym ogniskowa i matryca powinny zmieniać się w zależności od zmiany drugiego elementu. W smartfonach stosuje się obecnie matryce micro, które pozwalają uzyskać efekt większej ogniskowej, przy realnym zastosowaniu mniejszej. Właśnie dlatego smartfony pomimo niewielkich rozmiarów pozwalają na robienie wysokiej jakości zdjęć.

Zoom cyfrowy

Choć szukając definicji zoomu zazwyczaj można zetknąć się z definicją zoomu optycznego to obecne technologie dostarczają już zupełnie innych rozwiązań, które zastępują tradycyjne zoomy optyczne. Jednym z nich jest zoom cyfrowy. Mowa o nim wówczas, kiedy utrwalony cyfrowo obraz zostaje powiększony przez aparat. Jest to po prostu powiększenie, które dokonuje się za pomocą procesora aparatu. Mogłoby się wydawać, że taki obraz będzie niewyraźny, jak w przypadku powiększenia na komputerze, jednak odbywa się to inaczej. Brakujące piksele są jakby „domalowane” przez aparat na podstawie pikseli sąsiadujących. W żaden sposób nie wpływa to na elementy zawarte na zdjęciu, ale też nie poprawia jakości zdjęcia. Powoduje to, że skutki powiększania zdjęć są po prostu subtelniejsze i mniej widoczne dla oka.

Zoom hybrydowy

Innym rodzajem zoomu jest bardzo popularny obecnie zoom hybrydowy. Wiele osób może zastanawiać się co to takiego. Jeśli jednak chciałoby się wyjaśnić to z typowo fotograficznego punktu widzenia, mogłoby to okazać się niemożliwe. Zoom hybrydowy jest pojęciem stworzonym na potrzeby marketingu, a pod tą nazwą mogą kryć się różne parametry obiektywu. Nie ma on wiele wspólnego ani z zoomem optycznym, ani z zoomem cyfrowym. Jest to wynik połączenia optyki oraz programowania. Zoomy hybrydowe, w zależności od producenta smartfona i zamontowanego w nim aparatu mogą różnić się od siebie. Jednak zazwyczaj opiera się on na połączeniu obrazu rejestrowanego na dwóch matrycach. W przypadku ogniskowej znajdującej się pomiędzy parametrami dwóch aparatów, zoom hybrydowy pozwala na połączenie obrazu zarejestrowanego za pomocą tych dwóch obiektywów. Co więcej, obraz powstały za pomocą obiektywu hybrydowego może być mniej wyraźny w przypadku słabego światła, co spowodowane jest koniecznością dłuższego naświetlania. Warto pamiętać, że aby zoom mógł zostać nazwany hybrydowym, muszą być dodatkowo zastosowane inne udoskonalenia niż używane w przypadku zoomu cyfrowego.

Jak wybrać smartfona z dobrym aparatem?

Jak widać wybór odpowiedniego modelu z aparatem nie jest zatem taki prosty. Oto kilka rad, czym kierować się podczas wyboru smartfona z aparatem, aby był on świadomy i udany:

  • zwrócić uwagę na długość ogniskowej oraz wielkość matrycy,
  • sprawdzić jaki zoom optyczny zastosowano w danym aparacie,
  • sprawdzić wszystkie parametry techniczne aparatu,
  • jeżeli aparat posiada zoom hybrydowy sprawdzić, co producent rozumie pod tym pojęciem,
  • zweryfikować jakie technologie zostały użyte przy tworzeniu danego zoomu hybrydowego.

Autorem artykułu jest Marek Niedźwiedzki z firmy #CLIPPO – producenta dodatkowego obiektywu do smartfonów.