Karma dla kociąt – jaką wybrać?


Photo by Larissa Barbosa from Pexels

Młody wiek u zwierząt to czas intensywnego rozwoju, dlatego karma dla kociąt powinna dostarczać kociakom odpowiednią ilość składników odżywczych. Koty karmione wartościowym pożywieniem mają szansę na prawidłowy rozwój i stanie się zdrowymi,  szczęśliwymi kotami w przyszłości. Każdy właściciel pupila chce słyszeć, jak  jego kot mruczy z zadowolenia. Sposobem na to jest wybór odpowiedniej karmy dla kociąt.

Na co zwracać uwagę, wybierając karmę dla małego kota?

Przede wszystkim warto wybierać karmy, które są przeznaczone dla młodych kotów, nie dla dorosłych. Karma dla kociąt przygotowywana jest specjalnie dla kotów juniorów, tak aby otrzymały odpowiednią dawkę witamin, a także, aby żaden składnik im nie zaszkodził. Kolejny bardzo ważny aspekt to brak zawartości zbóż, ponieważ szkodzą one zdrowiu kotów. Dobra karma to taka, która nie zawiera ani grama żadnego rodzaju zboża. W składzie powinny się znajdować m.in. duża ilość mięsa, oleje, substancje mineralne. Znaczenie mają również dodatki dietetyczne, bo to dzięki nim kocięta zdrowo i szybko rosną, są silne, zwinne i energiczne. Wartościowe dodatki to np. witaminy D, C, E, cynk, miedź, mangan, jod. Substancje, które dyskwalifikują karmę dla kota junior to konserwanty, sztuczne aromaty, polepszacze smaku.

Przed podaniem karmy kotu należy sprawdzić zalecaną porcję. Ilość karmy jest uzależniona od wieku i wagi zwierzęcia. Dzięki tym wytycznym nie tylko wiadomo, ile kot może zjeść, ale także ile opakowań karmy kupić, by jej nie zabrakło.

Karma znakomitej jakości nie tylko niweluje głód, ale też odżywia kota, pozytywnie wpływa na stan jego zdrowia. Dzięki właściwemu żywieniu kocięta nie mają problemów z trawieniem, mają lepszą odporność na choroby oraz więcej energii do zabawy. Dobrze odżywiony kot to kot, który czuje się dobrze.

Rodzaje karmy dla młodych kotów

Właściciele kotów mogą wybierać spośród karmy suchej lub mokrej. Zalecana karma dla kociąt to karma mokra, powinna być głównym pożywieniem kociaków. Najbardziej widoczna właściwość karmy to jej smak. Każdy kociak ma swój ulubiony, ale zanim opiekun odkryje wersję najbardziej smakującą jego pupilowi, powinien podać kotu każdy rodzaj. Dobrze jest też stosować różne smaki karmy dla kociąt, aby zapewnić zwierzakowi urozmaicone posiłki.

Karmy różnią się nie tylko smakami, ale i zawartością składników odżywczych. Również z tego powodu warto podawać kociętom różne ich rodzaje. Można mieć wtedy pewność, że zwierzątko otrzymuje wszystkie potrzebne mu witaminy i minerały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.