Nie tylko zaklejanie kamerki w laptopie! Jak zadbać o swoją prywatność w sieci?

Jako, że żyjemy w dobie tak ogromnego postępu technologicznego, praktycznie każdy może czerpać korzyści płynące z powszechnego dostępu do zasobów internetowych. Mówi się nawet, że w Internecie można znaleźć i kupić niemalże wszystko. Każdego roku przybywa nowych użytkowników Sieci, co niesie za sobą także pewne niebezpieczeństwa. Nie brakuje osób, które wykorzystują nieświadomość innych dla własnej korzyści.

Prywatność w Sieci jest obecnie na wagę złota, ale samo zaklejenie kamerki internetowej w laptopie to stanowczo za mało. Jeśli ktoś chce się rzeczywiście czuć bezpiecznie podczas surfowania po Internecie, to powinien powziąć odpowiednie działania w tym kierunku. Pojawia się wobec tego pytanie, jak zwiększyć swoją prywatność w wirtualnym świecie?

Nie daj się oszustom prowadzącym nielegalną działalność w Internecie, odpowiednio się zabezpieczając

Mogłoby się wydawać, że jesteśmy całkowicie bezpieczni, siedząc w domowym zaciszu przed ekranem swojego laptopa czy smartfona. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Nie jest wcale dzisiaj tak łatwo o prywatność i dotyczy to także świata wirtualnego. Jak najbardziej warto zainteresować się skutecznymi sposobami na zwiększenie prywatności w Sieci. Dzięki temu możliwe będzie uchronienie się przykładów przed wykonaniem niezaplanowanego przelewu, powieleniem danych widniejących na karcie kredytowej czy też nawet przed kradzieżą tożsamości. Internet jest skarbnicą cennej wiedzy i daje spore możliwości, ale nie brakuje też w nim wielu niebezpieczeństw czyhających szczególnie na nieuważnych i nieświadomych użytkowników. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym można zachować swoją prywatność w Internecie.

1. Chroń dane osobowe

Udzielanie danych osobowych jest czymś oczywistym także w Sieci i służy to do weryfikacji użytkowników, ale nie należy udostępniać tak poufnych informacji, gdy nie jest to konieczne. Przed podaniem swojego imienia i nazwiska, adresu czy numeru telefonu, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem, a w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, najpierw je rozwiać. Jeśli jest to możliwe, to lepiej jest podać w celu zarejestrowania się do serwisu fałszywe dane osobowe – nie jest to karalne, a dzięki temu można uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Nie zaleca się także zapisywania poufnych danych w plikach nawet na swoim prywatnym komputerze. Może on przecież dostać się w niepowołane ręce. Wystarczy, że sprzęt trafi do naprawy, a dostęp do danych będą miały osoby trzecie. Niezabezpieczone dane może odczytać praktycznie każdy inny użytkownik. Nie należy także pozostawiać ważnych plików w miejscach publicznych.

2. Obowiązkowo zainstaluj program antywirusowy

Niezależnie od tego czy do przeglądania zasobów internetowych używamy laptopa czy też smartfona, należy zainstalować na tego typu urządzeniach dobry program antywirusowy. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz. Do dyspozycji są zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje. W celu zwiększenia ochrony zaleca się używać rekomendowanego programu w wersji abonamentowej, dzięki czemu do dyspozycji będzie znacznie więcej funkcjonalności, a więc jesteśmy jeszcze lepiej zabezpieczeni.

3. Korzystaj z menadżera haseł i dwustopniowego logowania

Stosowanie tego samego loginu i hasła do wszystkich serwisów nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ktoś przechwyci te informacje, zyskuje dostęp do praktycznie wszystkich pozostałych kont. W celu uchronienia się przed taką sytuacją, zaleca się korzystać z password managera, czyli programu zapamiętującego i gromadzącego dane logowana do wszystkich używanych przez nas serwisów w Sieci. Takie niepozorne narzędzie jest w stanie stworzyć bardzo trudne do złamania hasło, co oczywiście zwiększa naszą prywatność w Sieci. Jeszcze większą ochronę zapewni dwustopniowe logowanie, szczególnie w przypadku serwisów wymagających związanych z płatnościami elektronicznymi. Takie zabezpieczenie stosowane jest przykładowo przez strony bankowe. W przypadku korzystania z takiej usługi nawet w jeśli cyberprzestępcy uda się zdobyć pierwsze hasło, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że powiedzie mu się także z drugim.

4. Zainteresuj się ustawieniami prywatności na kontach portali społecznościowych

W social mediach podajemy sporo swoich danych osobowych i to zupełnie obcym członkom internetowej społeczności. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że można zmienić ustawienia prywatności na swoim koncie na np. Facebooku. Warto to zrobić, gdyż zwiększy to prywatność. Wystarczy, że wgląd do naszego konta będą miały jedynie najbliższe osoby. Zamiast konta publicznego na Instagramie można zmienić je na prywatne. Wato także przejrzeć listę swoich znajomych i pousuwać z niej osoby, z którymi praktycznie nic nas nie łączy.

5. Ukryj swoją lokalizację i zmieniaj co jakiś czas hasło do Wi-Fi

Nikt nie chce być śledzony przez aplikacje, dlatego też czas najwyższy ukryć miejsce, z którego łączymy się z Siecią. Jest to skuteczny sposób na zakamuflowanie swojej tożsamości i zwiększenie prywatności w Internecie. Idealnym rozwiązaniem będzie korzystanie z serwera VPN, szczególnie w przypadku surfowania po Internecie w miejscach publicznych. Dzięki takiej prywatnej sieci dane użytkownika są szyfrowane, a odwiedzane przez nas strony www nie są w stanie uzyskać naszego rzeczywistego adresu IP. Ostrożność należy zachować także podczas korzystania z publicznego łącza Wi-Fi. Nawet swój własny router warto co jakiś czas ponownie skonfigurować, zmieniając dane i aktualizując hasła w pozostałych urządzeniach łączących się z nim.

Artykuł przygotowany został przy współpracy z seriwsem https://topvpn.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.