Pierwszy dzień szkoły za nami!

Drugiego września w Białymstoku uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny 2019/2020. Naukę w szkołach i wychowanie w przedszkolach rozpoczęło w sumie prawie 49 tys. dzieci i młodzieży. W trakcie dzisiejszej uroczystości wyróżnieni uczniowie i nauczyciele otrzymają także medale „Diligentiae – za pilność”.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/20 odbyła się w poniedziałek (2 września) w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Radzymińskiej. We wszystkich szkołach Miasta Białegostoku naukę rozpoczęło ponad 39 tys. uczniów, najwięcej w szkołach podstawowych – ponad 21,5 tys. W szkołach średnich uczy się teraz ponad 17,5 tys. uczniów, w tym ok. 9,1 tys. w liceach, ponad 6,8 tys. w technikach, ok. 1,3 tys. w branżowych szkołach I stopnia. Wielu uczniów po wakacjach wróciło do wyremontowanych placówek. W tym roku Miasto zleciło remonty za ok. 5,3 mln zł w ponad 120 placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych. Wiele z nich odbyło się trakcie tegorocznych wakacji.

– Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego wszystkim uczniom życzę wielu radości, osiągnięć, zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i pasji. Niech lata spędzone w szkole będą tymi szczęśliwymi – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Nauczycielom i pracownikom oświaty życzę satysfakcji z pracy i samych sukcesów zawodowych.

W trakcie dzisiejszej uroczystości wyróżnieni zostaną najlepsi uczniowie oraz ich mistrzowie – nauczyciele towarzyszący młodzieży na drodze rozwoju. Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzyma 91 uczniów i 91 nauczycieli.

Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Przyznane zostały po raz pierwszy w 2004 roku.

Tegoroczne nowości to powstanie XIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego kształcącego w pływaniu oraz utworzenie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nr 2 w Białymstoku (w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego)

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego poprzedził molebień w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Miry Licyjskiej i msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Z kolei drugą część miejskich uroczystości zaplanowano na 5 września. Wtedy najlepsi uczniowie otrzymają stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce, innowacyjną myśl techniczną i w dziedzinie twórczości artystycznej. Uroczystość odbędzie się w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych przy ul. Słonimskiej (godz. 10.00).

Kamila Bogacewicz (UMwB)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.