Ruchy dziecka w 9. miesiącu ciąży – sprawdź, co może odczuwać przyszła mama

Przyszła mama zaczyna odczuwać ruchy dziecka w okolicach 20. tygodnia ciąży. I od tego momentu, aż do rozwiązania, kobieta będzie każdego dnia czuła, że jej dzidziuś kopie, fika koziołki i rozpycha się w brzuchu mamy. Czego spodziewać się w 9. miesiącu, tuż przed porodem?

Ruchy dziecka w ostatnim trymestrze ciąży

Przed porodem częstotliwość ruchów dziecka nie zmienia się w stosunku do tych odczuwanych w poprzednich miesiącach. To, co może zaobserwować przyszła mama, to nieco odmienny charakter ruchów dziecka już na finiszu ciąży. Im bliżej rozwiązania, tym mniej miejsca w brzuchu mamy ma dziecko, a jego ruchy nie są już tak swobodne. W ostatnich tygodniach ciąży u dziecka często pojawia się czkawka, którą przyszła mama z pewnością będzie w stanie odróżnić od innych ruchów maluszka. Przed porodem dziecko będzie przygotowywało się do opuszczenia brzucha mamy. Zmieni pozycję tak, aby główka znalazła się bliżej kanału rodnego.

Ruchy dziecka – jak je kontrolować?

Kontrola i zapisywanie ruchów dziecka tuż przed porodem są bardzo ważne. Dzięki tym informacjom mama ma pewność, że u jej dziecka wszystko w porządku. Jest to konieczne, gdy mamę zaniepokoi mniejsza częstotliwość ruchów dziecka. Za normę przyjmuje się minimum 10 kopnięć maluszka w ciągu godziny. Jednak należy pamiętać, że każdy maluszek jej inny.

Ruchy dziecka – kliknij i dowiedz się więcej.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli w przeciągu 1-2 godzin dziecko poruszy się mniej niż 10 razy, konieczna jest wizyta u lekarza. Opinii lekarza należy zasięgnąć również wtedy, gdy mama odczuje, że częstotliwość ruchów płodu gwałtownie się zmieniała. Może się zmniejszyć, ale także znacznie zwiększyć. W obu sytuacjach konieczna jest wizyta u ginekologa. Z wizytą u lekarza nie wolno zwlekać, gdy dziecko nagle przestaje się ruszać. Wtedy najlepiej udać się bezpośrednio do szpitala. W tej sytuacji lekarz zleci niezbędne badania, jak USG czy KTG płodu (zapis pracy serca dziecka), aby zbadać, czy z dzieckiem wszystko w porządku.

Jak wyglądają ostatnie tygodnie ciąży?

Ruchy dziecka to nie jedyne sygnały świadczące o zbliżającym się porodzie, które będzie odczuwać mama przed rozwiązaniem. Pojawią się także skurcze macicy, które przygotują ją do porodu. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które maja przygotować mięśniówkę macicy do akcji porodowej. W przeciwieństwie do skurczów porodowych skurcze Braxtona-Hicksa nie są tak regularne i nie przybierają na sile z każdą minutą. Skurczom tym nie towarzyszą objawy świadczące o zbliżającym się porodzie: biegunka czy odejście wód płodowych.