Rusza rekrutacja do szkół podstawowych

W poniedziałek (24 lutego) rozpocznie się rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok. Na uczniów czeka prawie 2,9 tys. miejsc w 39 placówkach. W szkołach trwają też dni otwarte.  

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021 odbędzie się między 24 lutego a 6 marca. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest dla kandydatów zamieszkałych w Białymstoku poza obwodem szkoły podstawowej oraz spoza miasta. Kandydaci do szkół obwodowych przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców. Zarówno wnioski o przyjęcie dzieci do wybranej placówki nieobwodowej, jak i zgłoszenia do placówek obwodowych rodzice powinni złożyć do 6 marca (do godz. 15.00).

W tym roku Rada Miasta Białystok wprowadziła nowe kryterium rekrutacyjne do szkół podstawowych, zgodnie z którym dziecko uczęszczające do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej albo do przedszkola w zespole szkół, w którym chce rozpocząć naukę w klasie pierwszej, otrzymuje z tego tytułu 100 punktów. Rekrutacja przebiegać będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Link do systemu zostanie zamieszczony na stronie www.bialystok.pl (w zakładce Edukacja-Rekrutacja) 24 lutego.

Według danych demograficznych do rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych przystąpi ok. 2,7 tys. dzieci. Miasto Białystok przygotowało dla nich 2875 miejsc. W 39 białostockich szkołach podstawowych planuje się utworzyć 115 oddziałów ogólnodostępnych, 13 oddziałów integracyjnych i 1 oddział sportowy. Warto wiedzieć, że w ubiegłym roku naukę we wrześniu rozpoczęło 2809 pierwszoklasistów.

Obecnie szkoły podstawowe organizują tzw. dni otwarte, podczas których kandydaci do tych placówek mogą zapoznać się z ich ofertą.

– To dobra okazja, żeby zwiedzić wybraną placówkę, oswoić dzieci z nowym miejscem, gdzie wkrótce rozpoczną kolejny etap edukacji. Warto już teraz dowiedzieć się, jak przygotować najmłodszych na pierwszy dzień w nowej szkole – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dzieci i ich rodzice mogą poznać nauczycieli, zwiedzić szkołę i poczuć jej klimat. Dni otwarte adresowane są przede wszystkim do tych przyszłych uczniów, którzy rozważają możliwość nauki w szkole innej, niż obwodowa. Jednak także ci, którzy wybiorą szkołę obwodową, podczas dnia otwartego mogą spróbować zaprzyjaźnić się ze swoim przyszłym miejscem nauki. Informacja o dniach otwartych dostępna jest w zakładce Edukacja–Rekrutacja.

 

 

Kamila Bogacewicz (UMwB)

Za: bialystok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.