Trawnik mało wymagający – jak go stworzyć? A co zamiast trawnika?

Trawnik mało wymagający, a zarazem atrakcyjny to nie lada wyzwanie, gdyż akurat ta część naszego ogrodu potrafi być wymagająca. Jak sprostać temu wyzwaniu? podpowiadamy w w artykule.

Zakładając i projektując ogród, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z konsekwencji naszych decyzji. Najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem na zaaranżowanie dużej przestrzeni w ogrodzie wydaje się zaplanowanie tam trawnika… cóż, nic bardziej mylnego!

Trawnik, aby wyglądał na zadbany i atrakcyjny, wymaga dużych nakładów pracy. Jest to bardzo pracochłonny element ogrodu, dlatego jeżeli przewidujemy, że nie chcemy lub nie będziemy w stanie spędzać wiele czasu na jego pielęgnacji, mamy do wyboru dwa warianty :

  1. zrezygnować całkowicie z powierzchni trawiastych lub znacząco ograniczyć ich powierzchnie ( przykład  – ogród japoński)
  2. zastosować się do naszych wskazówek i ułatwić sobie dalsze współżycie z trawnikiem.

Kilka słów o trawnikach…

Trawniki, tak jak każde inne rośliny zielone, oddziałują na nasze środowisko. Nawierzchnia trawiasta potrafi wpływać na mikroklimat w ogrodzie. Jak oddziałuje?:

  • zwiększa wilgotność powietrza,
  • natlenia,
  • obniża temperaturę,
  • hamuje erozję.

Istnieje wiele rodzajów mieszanek trawnikowych. Od ich rodzaju zależy specyfika miejsca gdzie mogą być zastosowane, efekt jaki uzyskamy oraz ich pielęgnacja. Poniżej przedstawiamy krótką specyfikację poszczególnych rodzai trawników. Prawidłowy wybór jest już połową sukcesu!

Klasyfikacja trawników :

  • sportowe – najbardziej odporne na udeptywanie, dlatego chętnie wykorzystywane na terenach boisk, ale nie jest to regułą! idealnie sprawdzą się w ogrodach przydomowych o dużej intensywności użytkowania.
  • parkowe – przystosowana do bardzo rzadkiego koszenia : 3 do 4 razy na sezon,
  • rekreacyjne – nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są wytrzymałe, stosowane w parkach jako nawierzchnia rekreacyjna lub aktywnego wypoczynku,
  • łąki kwietne – naśladują naturalne łąki, są mieszanką wielogatunkową, koszenie : 2 razy w sezonie.
  • dywanowe – bardzo atrakcyjne, ale bardzo wymagające (regularne koszenie, nawożenie i inne).

Kilka kroków do stworzenia trawnika mało wymagającego .

  1. wybieramy najlepszą mieszankę nasion, która odpowiada naszym wymaganiom.
  2. przygotowujemy odpowiednio podłoże pod trawnik:
  • podłoże pod trawnik musi być dokładnie oczyszczone z kamieni, chwastów, patyków, korzeni i innych zanieczyszczeń, które w późniejszym czasie mogą utrudniać jego pielęgnację,
  • podłoże musi być wyrównane i utwardzone, aby nie tworzyły się na jego powierzchni kałuże, które mogą powodować uszkodzenia, nierównomierny wschód nasion.
  • podłoże musi być żyzne, dzięki temu trawnik szybko wykiełkuje i będzie zdrowo rósł, nie wymagając potem nawożenia,
  • pamiętamy o zapewnieniu optymalnego nawodnienia – czyli musimy zorientować się czy teren na którym planujemy trawnik jest terenem podmokłym czy suchym. W zależności od zastanej sytuacji planujemy system nawadniania lub system odwadniania obszaru.
  1. dokonujemy wysiewu w optymalnym terminie:
  • optymalny termin wbrew pozorom to nie jest wczesna wiosna! w tym okresie zdarzają się duże wahania temperatur oraz przymrozki, które mogą uszkodzić wschody. Najlepszy termin to późne lato – koniec sierpnia, początek września – wilgotność powietrza jest duża, temperatury korzystne, a do przymrozków jesiennych trawa zdąży się dobrze ukorzenić.
  1. planujemy koszenie – nie zawsze musi to być zabieg pracochłonny męczący,aby ułatwić i przyspieszyć koszenie, planując trawnik, pamiętamy o :
  • siewie trawnika tylko w takich miejscach  gdzie dojedziemy kosiarką bez problemu i późniejszej konieczności podkaszania lub docinania ręcznie,
  • lokalizowaniu drzew i krzewów w dużych grupach, tak aby można było je razem wyściółkować korą ( i unikać koszenia wokół ich pni)

Nawadnianie i odwadnianie

Najlepszy, optymalny poziom nawodnienia jest niezbędny w zdrowym wzroście i rozwoju każdej rośliny, dlatego aby zapewnić sobie bezproblemowy trawnik, musimy zadbać o nawodnienie jeszcze przed jego posianiem.

System nawadniana

Jest gwarantem optymalnego nawodnienia trawnika bez zbędnych nakładów cennego czasu czy pracy. System jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które cenią sobie wygodę.System automatycznego nawadniania składa się z :

  • pompy,
  • zraszaczy,(skraplacze)
  • systemy węży,
  • centralki.

Są to wzajemnie powiązane elementy, których silnikiem jest pompa – która tłoczy wodę przez węże do zraszaczy (skraplaczy). Dzięki centralce możemy zaprogramować nawadnianie na określoną godzinę i dzień, lub uzależnić podlewanie od warunków zewnętrznych. Specjalne czujniki badają poziom wilgotności podłoża i gdy zajdzie potrzeba, uruchamiają się.Zraszacze rozpryskują wodę wokół, natomiast skraplacze podają ją bezpośrednio do korzenia – są to bolce wbijane w podłoże.

Cały system oszczędza nasz czas i energię, ale może również oszczędzać wodę – wykorzystując deszczówkę. Prosto, szybko i ekologicznie!

System odwadniania

Wykonywany na terenach podmokłych i wilgotnych, charakteryzujący się małą przepuszczalnością.

Możemy wykonać go na dwa sposoby, w zależności od gruntu.

  1. system studni
  2. system drenarski

Studnie chłonne wykorzystuje się na obszarach bardziej przepuszczalnych. Kształtujemy tu małe spadki terenu ( około 3 do maksymalnie 5 %). Woda zebrana w ten sposób odpływa do studni chłonnych – są to otwory jamiste w podłożu, wypełnione warstwowo podłożem przepuszczalnym np. od góry 1.piasek, 2.żwir, 3.otoczaki.

System drenarski to system rur, zlokalizowanych pod całą powierzchnią trawnika, w gęstości zależnej od potrzeby ( 4 – 9 metrów), który zbiera wodę i odprowadza ją do zbiorników chłonnych. Rury są umieszczone w wykopach, wypełnionych piaskiem. Ich spadek musi być odpowiednio przemyślany – zbyt mały może powodować zapychanie, zbyt duży zbyt intensywnie wymywać podłoże sąsiadujące.

Co zamiast trawnika?

Jeżeli mimo wszystko obawiamy się, że trawnik będzie zbyt pracochłonny, możemy zastosować inne rozwiązania, które pozwolą atrakcyjnie i zielono zagospodarować dany obszar. Z pomocą przychodzą nam rośliny okrywowe. Jest to grupa roślin charakteryzująca się szybkim wzrostem i małymi wymaganiami. W krótkim czasie stworzy nam zielony dywan, nawet w niekorzystnych miejscach – w cieniu, na skarpach – tam, gdzie trawa sobie nie poradzi. Do grupy tej możemy zaliczyć : irga rozesłana, pozioma, jałowiec płożący, winobluszcz, bluszcz, bodziszek, runianka. Rośliny te maja jedną wadę – obszar na którym rosną nie będzie wygodny w użytkowaniu.

Możemy także zastosować specjalne mieszanki traw i innych gatunków, jak na przykład koniczyna, która jest odporniejsza i mniej wymagająca od traw, oraz zapewnia oryginalny ‘nieperfekcyjny’ naturalny wygląd, a więc także ułatwia pielęgnację.

Trawnik może być atrakcyjnym elementem ogrodu, jednak aby wyglądał na zadbany i był wizytówką ogrodu, może wymagać pielęgnacji. Mamy nadzieję,  iż powyższy poradnik ułatwił Państwu wykonanie jak najmniej problemowej nawierzchni!

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór produktów do ogrodu, w tym huśtawki ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe.