Noc muzeów 2015

Już w najbliższą sobotę, 16 maja,  w całej Polsce muzea otworzą się na nocne zwiedzanie. W Białymstoku również w trakcie Nocy Muzeów będziemy mogli wejść do wielu obiektów kulturalnych za darmo. Dodatkową atrakcją przed białostockim Ratuszem będą pokazy sokolnicze, na które zaprasza Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego SOKOLARNIA.
Uruchomiono ponadto specjalny, bezpłatny autobus KPK z wyświetlającym się napisem Noc Muzeów, którym będzie można dojechać do Białostockiego Muzeum Wsi  – odjazd o godz. 19.30 i o godz. 20.30 z przystanku autobusowego „Pałac Branickich” na Placu Jana Pawła II, obok parkingu.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Białymstoku odbędzie się pod hasłem TAJEMNICE I SEKRETY. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale z drugiej strony kim byśmy byli gdyby nie ona? Dlatego z okazji tegorocznej Nocy Muzeów muzea podlaskie przygotowały dla wszystkich ciekawskich porządną dawkę tajemnic i sekretów. Ukryły się one rzecz jasna w muzeach i czekają by zaspokoić Waszą ciekawość!

Program Nocy Muzeów:

  • Dziedziniec białostockiego Ratusza – godz. 18.00 – 20.00

CO WIEMY O SOKOŁACH?

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego SOKOLARNIA zaprasza na pokazy skokolnicze

 

  • RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10 –  godz. 18.00 – 24.00 TAJEMNICE Z PRZESZŁOŚCI

Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

BRANICCY POŚRÓD SEKRETÓW – opowieść, okraszona sekretnymi wątkami, o czasach i  życiu codziennym rodu.

CO SIĘ PRZYTRAFIŁO HERMESOWI? – opowieść o historii rzeźby Hermesa będącej w zbiorach Muzeum

ODKRYWANIE – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „ODKRYWANIE. Twórczość Witolda Stefana Zaczeniuka (1918-1999) z portretem rodzinnym w tle”.

ARCHEOLOGICZNE ODKRYWANIE

TAJEMNICE KAMIENIA – prezentacja przygotowana przez studentów Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną metody obróbki skał krzemionkowych. Wykonywane będą narzędzia z krzemienia oraz półsurowce (wióry i odłupki). Uzupełnieniem prezentacji będzie:

  • pokaz gotowych narzędzi i sposobów ich oprawy oraz zabytków krzemiennych od epoki kamienia  po czasy nowożytne
  • „nowa – współczesna” odsłona surowców krzemiennych widziana jako źródło inspiracji twórczych. Artyści pokażą zaprojektowaną i wykonaną przez siebie biżuterię, w której jednym z użytych surowców jest krzemień

EGIPT  NIE TYLKO FARAONÓW – wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie prezentująca wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie starożytnego miasta Marea w Egipcie ukazujące nieznane nam dotąd oblicze „krainy faraonów”.

 

  • godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem TAJEMNICE BIAŁOSTOCKICH PLANT

Początek spaceru przed Ratuszem. Dyrektor Andrzej Lechowski poprowadzi spacerowiczów alejkami białostockiego parku przypominając historyczne fakty z przeszłości miejsca.

  • MUZEUM HISTORYCZNE, Białystok, ul. Warszawska 37 – godz. 18.00 – 24.00 

ZA DRZWIAMI KAMIENICY CYTRONÓW

Zwiedzający do Muzeum Historycznego wchodzić będą co pół godziny w 30-osobowych grupach.

Zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji stałych „W białostockiej kamienicy”, „Białystok – makieta barokowego miasta”, „Białostocki Salon Artystyczny”.

„Odzyskana historia. Hotel Ritz” – prezentacja przygotowana przez studenta Politechniki Białostockiej Adriana Górynowicza – Cyfrowa rekonstrukcja nieistniejącego hotelu Ritz w Białymstoku z wykorzystaniem grafiki 3D.

TAJEMNICZE WYNALAZKI – stereoskop. Pokaz zdjęć stereoskopowych w fotoplastykonie.

POD WARSTWĄ FARBY I TYNKU… – prezentacja badań stratygraficznych prowadzonych we wnętrzach kamienicy Cytronów – początek zawsze o pełnej godzinie – 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00

DOTKNIJ I ZGADNIJ – przedmioty ukryte w pudełkach, zabawa dla najmłodszych.

CHIROMANTKA WESTA – poznaj siebie i swoją przyszłość. Białostocka wieszczka odczyta z dłoni Wasze losy.

SEKRETY XIX WIECZNEJ ILUZJI  – pokazy o godz. 20.30, 21.30, 22.30

Naszych gości zapraszamy do obejrzenia pokazów prezentujących historyczne triki prestidigitatorskie w wykonaniu nagradzanego na międzynarodowych kongresach iluzji w Łodzi ŁUKASZA GRANTA.

 

  • MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO,  Białystok, ul. Świętojańska 17

godz. 18.00 – 24.00 RZEŹBIARSKIE TAJEMNICE

godz. 18.00, 20.00 i 21.00 – zwiedzanie z przewodnikiem stałej ekspozycji „Opus Vitae” oraz wystawy czasowej „Rzeźby Gustawa Zemły” (liczba miejsc ograniczona do 20 osób w każdej grupie)

godz. 20.30 – wernisaż wystawy „Rzeźby Gustawa Zemły”

godz. 18.00, 20.00 i 21.00 – TAJEMNICE RZEŹBIARSKIEJ SKRZYNI – zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. Na uczestników czekać będą liczne zagadki, gry i zabawy związane tematycznie z pracownią artysty. Zajęcia zakończone będą tworzeniem rzeźby z gliny (liczba osób w grupie – 20, obowiązują  wcześniejsze zapisy tel. 509 336 862)

godz. 21.30 – TAJEMNICE   PAMIĘTNIKA ALONSA KARNEGO – prezentacja w muzealnym ogrodzie dzieł  Alfonsa Karnego   z    komentarzem  przygotowanym w oparciu o wpisy przyjaciół w pamiętniku artysty. Odsłonimy  ciekawe wątki  przyjaźni  rzeźbiarza  z  wieloma słynnymi postaciami  świata kultury i sztuki m. in. J. Parandowskim i J. Sztaudyngerem, L. Solskim i K.I.Gałczyńskim , Mają Berezowską” , Arturem Rubinsteinem.

 

  • MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2, Choroszcz

godz. 18.00 – 24.00 TAJEMNICE REZYDENCJI

godz. 18.00 – Zegary z kolekcji Jerzego Kindziuka – wernisaż wystawy

godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00 ZEGARY I ICH SEKRETY zwiedzanie z przewodnikiem wystawy zegarów

TAJEMNICZY MEBEL w godz. 18.30 – 21.30  prezentacja XVIII-wiecznego kabinetu połączona z mini konkursem plastycznym

godz. 21.30 OGRODY I ICH TAJEMNICE – nieznane i intrygujące oblicza słynnych ogrodów pałacowych (pokaz w plenerze)

 

  • MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

godz. 18.00 – 24.00 TYKOCIŃSKIE TAJEMNICE

godz. 18.00 – 24.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystaw muzealnych W Wielskiej Synagodze i Domu Talmudycznym.

godz. 19.00 – (początek przed Synagogą) SEKRETY ARCHIWUM ANTONIEGO BOHDANOWICZA – spacer historyczny od Muzeum do Biblioteki Miejskiej w Tykocinie

godz. 21.00 TYKOCIŃSKA SYNAGOGA ZA ZASŁONĄ TAJEMNICY – ilustrowana opowieść o dawnym wystroju wnętrza Sali Wielkiej synagogi, z pokazem archiwalnych zdjęć wnętrza synagogi oraz pokaz filmu „Po-lin – okruchy pamięci” w reż. Jolanty Dylewskiej

 

  • MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

godz. 19.00 – 24.00 TAJEMNICE IKON

Premiera wystawy plenerowej: „PODLASKIE HISTORIE – IKONY Z CZYŻ” (ekspozycja prezentowana będzie na ogrodzeniu monasteru od strony rzeki).

19.00–24.00 – zwiedzanie wystawy stałej muzeum połączone z pokazami prezentacji

TYLKO TEJ NOCY:

  • będzie można zobaczyć na specjalnie przygotowanej projekcji CO SKRYWA MAGAZYN ZBIORÓW MUZEUM IKON
  • obejrzeć przygotowane dla Państwa czasowe ekspozycje ukazujące CO SKRYWAJĄ  ODWROCIA KRZYŻY STAROOBRZĘDOWYCH
  • odsłonimy TAJEMNICĘ IKONY MATKI BOŻEJ „ODNALEZIENIE ZAGUBIONYCH” – po raz pierwszy będzie można zobaczyć co skrywa kaseta i okład ikony, jaka się znajduje na niej dedykacja,  jak wygląda jej „welon”, a także dowiedzieć się, jaka historia się z nią wiąże.

 

  • MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM,  Ratusz, ul. Mickiewicza 45

godz. 18.00 – 24.00 MOC TAJEMNIC I SEKRETÓW

godz. 18.00 QUESTING – WYPRAWA ODKRYWCÓW. Śladami Izabeli Branickiej w Bielsku Podlaskim. To propozycja dla tych, których fascynują tajemnice historii. Waszym zadaniem będzie rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie wskazówek i brakujących liter do hasła związanego z Izabelą Branicką. Przewodnikiem w tej przygodzie będzie wiersz, a nagrodą niespodzianka!

godz. 20.00 Promocja najnowszego albumu fotograficznego Bielsk Podlaski i jego mieszkańcy w kolekcji zdjęć Muzeum w Bielsku Podlaskim. Fotografie wykonane przez pierwszych bielskich mistrzów stanowią dziś dla nas prawdziwą kopalnię wiedzy na temat życia miasta i jego mieszkańców. Dzięki nim odkrywamy tajemnice i sekrety miejsc oraz ludzi, którzy żyli tu przed nami.

godz. 21.00 – 24.00 QUESTINGWYPRAWA ODKRYWCÓW. Od nasionka do ręcznika ludowego. To przygoda, która rozgrywa się na wystawie stałej „Tajemniczy ręcznik”. Ten kawałek płótna skrywa w sobie wszystko to, co w jednym momencie jest radosne i smutne, ciche i głośne, oczywiste i niejasne. W cieniu ręcznika wytrawny obserwator dojrzy los i przeznaczenie człowieka, znane jedynie samemu Stwórcy. Waszym zadaniem będzie poznanie tajemnic i sekretów ludowych ręczników.

godz. 21.00 – 22.00 PĘDZLEM I FARBĄ – KOLOROWE TAJEMNICE RĘCZNIKÓW LUDOWYCH – warsztaty dla najmłodszych. Zapraszamy dzieci do poznania tajemnic, jakie się kryją w kolorowych haftach płaskich oraz do namalowania własnych wzorów zawierających osobiste przesłanie zgodne z wybranym motywem.

godz. 21.00 – 24.00 – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej Wycinanka łowicka. Tradycja i współczesność. To wystawa, dzięki której w zupełnie nowy sposób spojrzymy na wycinankę łowicką. U nas poznacie tajemnice i sekrety wycinanek oraz dowiecie się co wspólnego mają ze sobą takie czynności jak strzyżenie i wycinanie.

 

  • BIAŁOSTOCKIE MUZEUM WSI, ul. Nadawki 21C, 16–010 Wasilków (przy szosie w kierunku Augustowa)

godz. 20.00 i godz. 21.00 TAJEMNICE DUCHA PUSZCZY

Jeśli chcecie dowiedzieć się co kryją leśne ostępy pod osłoną nocy, zapraszamy po raz pierwszy na Noc Muzeów do Białostockiego Muzeum Wsi! Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zachęcamy do wspólnych poszukiwań Ducha Puszczy i poznania jego sekretów.
W tą niezwykłą noc przewodników zastąpią aktorzy – m.in. Ryszard Doliński.

W Białostockim Muzeum Wsi znajduje się jedyna w kraju ekspozycja – Leśna Bimbrownia, prezentująca oryginalną aparaturę do pędzenia lokalnego specyfiku. Pozyskano ją dzięki policji, która po zarekwirowaniu sprzętu do nielegalnej produkcji alkoholu przekazała
ją Muzeum.

Dojazd do Białostockiego Muzeum Wsi autobusem komunikacji miejskiej linii 102 lub specjalnym, bezpłatnym autobusem KPK z wyświetlającym się napisem Noc Muzeów – odjazd o godz. 19.30 i o godz. 20.30 z przystanku autobusowego „Pałac Branickich” na Placu Jana Pawła II, obok parkingu.