W dniach 26 -27 lipca zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego.
Impreza promuje najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994 r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Halinę Jakubowską i Wojciecha Kowalczuka).
Szlak obejmuje najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo. Od 20 lat szlak przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy.
Wydarzenie w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w pracowniach garncarskich wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej. Pracownie gościć będą też twórców z innych miejscowości leżących na szlaku. Rzemieślnicy i artyści ludowi będą prezentować swoją twórczość i zachęcać turystów do odwiedzenia swoich warsztatów w trakcie sezonu. Na imprezie swoje warsztaty promować też będą janowskie tkaczki i pisankarki z Lipska.
W programie:
- zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni
- spotkania z janowskimi tkaczkami, pisankarkami z Lipska, rzeźbiarzem z Sokółki i łyżkarzem z Zamczyska
- prezentacja tradycyjnych technologii i form
- wystawa ceramiki siwej i krzyży wystawy prac powstałych podczas Międzynarodowych plenerów ceramiki siwej i kowalstwa tradycyjnego w latach 2012 i 2013. w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie
- nauka toczenia na kole garncarskim
- koncerty „Tria akordeonowego” z Czarnej Wsi Kościelnej.
- zwiedzanie Czarnej Wsi Kościelnej z przewodnikiem turystycznym PTTK (o godz. 11.00, 13.00 i 15.00)