Akcja Czytaj PL w Białymstoku! #BEZPŁATNE audiobooki i ebooki w autobusach!

Jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo rozpoczyna się dziś (2 listopada) w Białymstoku i pięciuset innych miejscach w Polsce. Z bezpłatnych wypożyczalni e-booków i audiobooków będzie można skorzystać m.in. w miejskich autobusach, jednostkach kultury, urzędach i uczelniach.  

W tym roku po raz pierwszy akcji Czytaj PL towarzyszy inicjatywa „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej w promocję czytania zaangażują się uczniowie, a plakaty dające dostęp do książek pojawią się w tysiącu szkół średnich. W tym przedsięwzięciu wezmą udział ambasadorzy – tysiąc nauczycieli i tysiąc uczniów, którzy będą zachęcać młodzież do czytania.

Wszyscy chętni do udziału w akcji Czytaj PL będą mieć łatwy dostęp do e-booków i audiobooków dzięki kodom QR, aplikacjom na smartfonach i tabletach. Ponadto każdy uczestnik akcji może zaprosić do udziału kolejne 5 osób. Promocja czytelnictwa Czytaj PL potrwa do końca listopada.

W ramach akcji można przeczytać 12 książek, m.in. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, „Cienie” Wojciecha Chmielarza, „Hashtag” Remigiusza Mroza, „Polowanie na Escobara” Marka Bowdena czy „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana.

– W Białymstoku plakaty dotyczące akcji Czytaj PL z kodami QR są rozwieszane w 160 miejscach. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tej inicjatywie, zwłaszcza, że lista lektur obejmuje wiele nowości i bestsellerów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Akcja Czytaj PL jest w tym roku organizowana po raz szósty przez Miasto Kraków, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (Krakowskie Biuro Festiwalowe) i platformę Woblink.com. Partnerem strategicznym akcji jest Instytut Książki. Wśród miast partnerskich są m.in. Białystok, Gdynia, Lublin, Poznań, Toruń i Wrocław. Natomiast inne Miasta Literatury UNESCO biorące udział w projekcie to Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavik.

Więcej informacji o Czytaj PL, np. lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.

Agnieszka Błachowska