W ramach cyklu Rozmowy kulturalne odbędzie się spotkanie z udziałem dwóch uznanych artystek: Izy Tarasewicz – rzeźbiarki i rysowniczki – oraz Ali Savashevich – artystki wizualnej. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy o sztuce, procesach twórczych i refleksji nad współczesnym światem w kontekście osobistych doświadczeń i poszukiwań artystycznych.
Szczegóły
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu z wybitnymi artystkami, które podzielą się swoimi doświadczeniami, inspiracjami i refleksjami nad współczesnością.
Termin i miejsce:
3 czerwca 2025 r., godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Wstęp wolny
Rozmówczynie
Iza Tarasewicz (ur. 1981, Białystok) ukończyła Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej twórczość koncentruje się na rzeźbach i instalacjach opartych na modułowych, elastycznych i rekonfigurowalnych strukturach, czerpiących z inspiracji naturą, nauką, filozofią atomizmu oraz teorią chaosu i fizyką kwantową. Działa na styku formy i wiedzy – tworząc obiekty będące wizualnymi reprezentacjami myśli i relacji. Mieszka i pracuje w Kolonii Koplany w Polsce.
W 2019 roku została laureatką Bayerischen Kunstförderpreise w dziedzinie sztuk pięknych. Była także nominowana do Paszportów Polityki (2013). Brała udział m.in. w Biennale w Sao Paulo (2016), Biennale Architektury w Wenecji (2018, we współpracy z grupą CENTRALA), a także w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki KUMU w Tallinie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Kunsthaus w Dreźnie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie czy Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku, gdzie okresowo prezentowana jest jej monumentalna instalacja Once Information Has Passed Into Protein.
Ala Savashevich (ur. 1989, Stolin, Białoruś) mieszka i tworzy we Wrocławiu. Ukończyła studia artystyczne w Mińsku i we Wrocławiu, a od 2021 roku kontynuuje edukację jako doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej twórczość skupia się na problematyce pamięci zbiorowej i indywidualnej, traumie oraz tożsamości w kontekście doświadczeń społeczeństw autorytarnych i patriarchalnych. Wykorzystuje różnorodne media – od form monumentalnych, przez działania performatywne, po wideo – nierzadko badając granice własnego ciała.
W 2021 roku została laureatką Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING podczas Warsaw Gallery Weekend, a w 2024 roku nominowano ją do Paszportów Polityki.
Informacje i grafika: Białostocki Ośrodek Kultury