Co będzie się działo w mieście w weekend 25-27 września?

Ostatni weekend września to m.in. koncert grupy TSA, inauguracja sezonu w Operze, spotkanie dla miłośników psów, gry planszowe dla seniorów czy pokaz filmu grozy na dziedzińcu Muzeum Historycznego!

Zobaczcie dokładnie, co ciekawego wybraliśmy do polecenia na nadchodzący weekend. Wydarzenia prezentujemy w kolejności chronologicznej.

Wydarzenie

Termin, godzina

Miejsce

Wstęp

Opis od organizatora

Historyczne Wieczory Grozy. Plenerowy pokaz filmu „Nosferatu Symfonia Grozy”

piątek, 25 września, godz. 18:30

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

4 zł/os.

W Muzeum Historycznym zaczynamy przerażający cykl spotkań pod chwytliwą nazwą „Historyczne wieczory grozy”. Jeśli lubicie upiorne doświadczenia w klimacie początku XX w., zapraszamy na projekcję filmu „Nosferatu. Symfonia grozy” na dziedzińcu naszego muzeum (ul. Warszawska 37). Film pochodzi z okresu, gdy nasza kamienica tętniła życiem, choć żaden z jej mieszkańców raczej nie był wampirem. Będzie to pierwszy wieczór z serii, w której planujemy także zwiedzanie z dreszczykiem, niebezpieczne historyczne spacery po mieście i, kto wie, może nawet bliskie spotkanie z duchami?

Koszt: 4 zł/os.

Liczba uczestników w grupie do 25 osób.

Zapisy z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod numerem tel. 517 484 349.

Koncert Inauguracyjny 66. sezon artystyczny

piątek, 25 września, godz. 19:00

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

25-50 zł

Jak rozpocząć nowy etap, nowy sezon artystyczny, gdy poprzedni się nie zakończył, jakby przedwcześnie zgasł? Jak muzycznie uczcić twórcę, nad którego prochami pomodlono się, ale ich nie pochowano? Na te pytania odpowiada Adagio samego Krzysztofa Pendereckiego, muzyka będąca rozpamiętywaniem przeszłości, uobecniającej się w podobieństwach i cytatach. Adagio Pendereckiego i Adagio, którym Ludwig van Beethoven rozpoczyna IV Symfonię B-dur op. 60, mają żałobny nastrój, ale muzyka Beethovena szybko otrząsa się z odrętwienia potężnym akordem. Uwagę przykuwa bujność brzmienia i wszechobecny rytm podskoków czy bicia serca. Podobnie wielowymiarowa Msza C-dur KV 317 „Koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta, powstała tuż po powrocie 23-letniego twórcy do rodzinnego Salzburga, w którym miał osiąść na zawsze. Nie zrażając się ograniczeniami czasu trwania i obsady, skomponował dzieło skondensowane, zapowiadające arcydzieła przyszłości, koronujące dotychczasowe doświadczenia.

BILETY: http://bit.ly/Koncert_inauguracyjny_OiFP

ARTYŚCI:

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Wystawa prac z konkursu “Człowiek obok mnie”

Od 25 do 27 września (piątek-niedziela) oraz w kolejne dni; w piątek o godz. 18:00; sobota i niedziela od 14:00

Foyer Kina Forum, ul. Legionowa 5

wolny

Białostocki Ośrodek Kultury oraz członkowie jury Agnieszka Pajączkowska, Michał Heller i Tymon Markowski zapraszają na wystawę prac z konkursu “Człowiek obok mnie”.

Wystawę będzie można oglądać do 20 października od wtorku do niedzieli w godzinach 14:00-20:00

Laureatami konkursu zostali:

GRAND PRIX – zdjęcie pojedyncze

„Daria” – Stepan Rudyk

Wyróżnienie – zdjęcie pojedyncze

„Izolacja” – Aleksandra Szydło

GRAND PRIX – cykl zdjęć

„Ośrodek dla bezdomnych mężczyzn” – Stepan Rudyk

Wyróżnienie – reportaż

„Chłopięcy dziennik z izolacji” – Agnieszka Maruszczyk

W wystawie pokonkursowej wezmą udział fotografie autorstwa:

Piotra Czaplińskiego, Daniela Krzysztofa Zygmunta, Adama Kwaśnickiego, Janusza Nadolskiego, Pawła Balejko, Jacka Marka, Magdy Rachwał, Agnieszki Pawłowskiej-Górskiej, Andrzeja Błońskiego

TSA w Bestrada Pub

piątek, 25 września, godz. 20:30

Bestrada Pub, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3

35zł

Przedsprzedaż – 30zł (bilety dostępne przy barze)

Polski zespół rockowy, oficjalnie założony 13 czerwca 2019 roku przez Janusza Niekrasza, Marka Kapłona i Damiana Michalskiego. Grupa stanowi osobne równoległe przedsięwzięcie artystyczne mające na celu kontynuację muzycznych tradycji zespołu TSA oraz tworzenie nowego repertuaru. TSA uznawane jest za jeden z najważniejszych wczesnych zespołów heavy metalowych w Polsce.

Skład:

Marek Kapłon – perkusja;

Janusz Niekrasz – bas;

Damian Michalski – wokal;

Piotr Lekki – gitara;

Maciej Wester – gitara

Wstęp tylko dla osób kulturalnych i pełnoletnich.

Ilość miejsc ograniczona.

Rezerwacje: tel. +48 530 866 785

Zrozumieć psa – spotkanie z Sylwią Najsztub

sobota,

26 września,

godz. 13:30

Streat Food Młynowa 6

wolny

W polskich miastach obserwujemy stale rosnącą liczbę psów. Żyjemy razem z nimi albo jesteśmy ich sąsiadami.

Na naszych i ich oczach zmienia się tkanka miasta. Coraz trudniej o otwartą przestrzeń, rośnie tempo życia jego mieszkańców i ilość bodźców (ruchu, dźwięku, świateł, zapachów (…)), które do nas docierają.

Czy to, że towarzyszymy sobie w owym doświadczaniu urbanistycznego rozwoju oznacza, że się znamy i dobrze razem czujemy?

Czy coraz większej popularności psów towarzyszy wzrost wiedzy na temat ich naturalnych zachowań i potrzeb, kultury społecznej, problemów z którymi się borykają?

W pewnym sensie psy jako gatunek osiągnęły sukces – w dużej liczbie są obecne na niemal każdym zakątku kuli ziemskiej, w tym w największych aglomeracjach miejskich. Ale wiele z nich jednostkowo płaci za ten sukces ogromną cenę, spędzając życie w niezrozumieniu, w miejscu dla siebie nieprzyjaznym, nienaturalnym.

Spotkajmy się, żeby poświęcić nieco uwagi psom. Porozmawiać o tym, czego potrzebują aby harmonijnie funkcjonować u naszego boku. Aby zainspirować się sposobami, które pomogą uczynić naszą koegzystencję lepszą i przyjemniejszą. Aby wyposażyć się w wiedzę, która w przyszłości pozwoli nam podjąć słuszną decyzję, czy do swojego życia chcemy i powinniśmy zaprosić psa. Aby lepiej zrozumieć psy.

Prosimy o niezabieranie psów na spotkanie, ze względu na ich komfort.

Parę słów o prowadzącej:

SYLWIA NAJSZTUB – trenerka, hodowczyni psów, z wieloletnim dorobkiem w pracy z psami agresywnymi i trudnymi. Inicjatorka i prelegentka warsztatów i seminariów dla właścicieli psów, Prezes Zarządu Fundacji „Duch Leona”.

Od ponad 25 lat pracuje z psami mającymi problemy z agresją. Jej praca opiera się przede wszystkim na zrozumieniu komunikacji psów i ich zachowań społecznych oraz socjoterapii prowadzonej wspólnie z przygotowanymi do tego psami.

Letnie wycieczki „ogórkiem”

niedziela, 27 września, godz. 11:00, 12:00 i 13:00

Zbiórka na przystanku przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II)

Wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie informacji turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich (czynna codziennie od 10:00 do 18:00) lub poprzez rezerwacje na e-mail: mcitbialystok@gmail.com

Niedzielne wycieczki z przewodnikiem turystycznym PTTK na pokładzie zabytkowego autobusu marki Jelcz, znanego bardziej jako „ogórek”

Przenieś się w czasie i poznaj najważniejsze atrakcje Białegostoku pod fachowym okiem przewodnika turystycznego z PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku!

Wycieczki odbywać się będą w każdą niedzielę od 7 czerwca do 27 września 2020 r.

Wyjazdy zawsze z przystanku przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II) o godz. 11:00, 12:00 i 13:00!

Czas trwania jednego przejazdu: około 50 minut.

UWAGA!

Przejazdy odbywają się w reżimie sanitarnym związanym z zagrożeniem epidemicznym.

Pojazd jest dezynfekowany, dostępna w nim będzie tylko połowa miejsc siedzących (20), wymagane jest zakrywanie ust i nosa przez uczestników wycieczek.

BARDZO WAŻNE!

Na każdy przejazd obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie informacji turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich (czynna codziennie od 10:00 do 18:00) lub poprzez rezerwacje na e-mail: mcitbialystok@gmail.com.

Rezerwacji dokonujemy na bieżący miesiąc. Rezerwacje na następny miesiąc przyjmujemy od 25 dnia bieżącego miesiąca.

Prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do limitu uczestników ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo!

Planszówki w Dużym Pokoju

niedziela,

27 września,

godz. 19:00

Kawiarnia Duży Pokój, ul. Malmeda 3

wolny

Lubisz gry planszowe?

Twierdzisz że to wspaniała forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi?

Masz w swojej kolekcji kilka gier?

A może nigdy nie grałeś/grałaś w żadną grę i chciałabyś spróbować?

Zabierz mamę, tatę, siostrę, brata i zobacz jak można aktywnie spędzić rodzinny czas.

Zapraszamy na cykl spotkań z grami planszowymi skierowanymi w szczególności do seniorów, które rozpoczną się wykładem/warsztatem.

Spotkania odbędą się:

21.09.2020 – Dlaczego warto trenować logiczne i strategiczne myślenie

27.09.2020 – Dlaczego warto trenować logiczne i strategiczne myślenie

30.09.2020 – Gry planszowe – korzyści psychologiczne

Startujemy punktualnie o 19:00

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

 

Informacje i zdjęcia ze stron organizatorów