Dowiedz się więcej o Kooperatywie Spożywczej

Zamiast czosnku z Chin i holenderskich pomidorów – produkty od lokalnych producentów. Zamiast kolejek w supermarkecie – spotkania z ludźmi. Taki cel przyświeca białostockiej Kooperatywie Spożywczej.

Kooperatywa Spożywcza to nieformalna spółdzielnia działająca przy centrum coworkingowym Współpracownia. Jej celem jest dostęp do tańszej i lepszej żywności dla jej członków. Zakupy koordynowane są on-line, a następnie dowożone w środy, co dwa tygodnie.

Pomysłodawcy Kooperatywy tak definiują cel swojej działalności: Zamiast tracić czas męcząc się w przeludnionych supermarketach i wydawać tam pieniądze na produkty niewiadomego pochodzenia i jakości, stawiamy na współpracę w małej grupie, poznanie ciekawych osób, wsparcie lokalnych producentów rolnych, wzajemną pomoc i podział obowiązków, który w ostatecznym rozrachunku wszystkim wychodzi na korzyść.

W praktyce wygląda to tak, że organizatorzy akcji zbierają kontakty do lokalnych producentów i kontaktują się z nimi. Ci w określonym dniu przywożą towar do Białegostoku. Punkt dystrybucji znajduje się przy centrum coworkingu Współpracownia przy ul. Sienkiewicza 9. To właśnie tam dwoje członków Kooperatywy rozdaje zakupione produkty. Co istotne, wszyscy członkowie Kooperatywy są zobowiązani do odbioru zamówionych przez siebie towarów w danym terminie.

Orientacyjne ceny poszczególnych produktów można znaleźć na stronie Kooperatywy na Facebooku, ostateczna kwota jest jednak określana w momencie odbioru. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, dzieje się tak, ponieważ ceny produktów rolnych zmieniają z tygodnia na tydzień. Należy liczyć się również z dodatkową opłatą za transport. Kooperatywa zastrzega sobie również prawo do odprowadzania ok. 10% kwoty każdego zakupu na wybrany przez nią cel społeczny. Mimo wszystko cała operacja powinna się opłacać, a wkład w rozwój lokalnej produkcji jest bezcenny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kooperatywie? Pisz na kooperatywa@wspolpracownia.pl.

Źródło: http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/kooperatywa.wspolpracownia