Grzybica – popularna lecz wstydliwa choroba

Istnieje wiele chorób skóry. Wszystkie powodują większy lub mniejszy dyskomfort, oraz dolegliwości. Grzybica zazwyczaj jest ukrywana jako coś wstydliwego. Niesłusznie – to normalna choroba, która może dotknąć każdego z nas. Zobacz jak się jej pozbyć.

 

Nie wiadomo dlaczego spośród wszystkich chorób skórnych to właśnie grzybica należy do tych najbardziej ukrywanych. Chorzy zamiast podejmować walkę o zdrowie, zazwyczaj milczą i ukrywają krępujący problem. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z faktu, że dla wielu ludzi choroba ta kojarzy się z brakiem higieny osobistej, lub rozwiązłym trybem życia. Nic bardziej mylnego. Grzybica może spotkać każdego człowieka nawet jeśli wręcz książkowo dba o higienę, oraz zachowuje wstrzemięźliwość seksualną, dlatego że niezwykle łatwo się nią zarazić.

 

W jaki sposób?

  • Poprzez pożyczone od kogoś rzeczy osobiste, np. ubrania czy obuwie
  • Przy braniu kąpieli w cudzej wannie
  • Przez bezpośredni kontakt stóp z podłogą na basenie.

 

Jakie objawy daje grzybica? Jak rozpoznać chorobę?

Grzybica niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych objawów i uciążliwych dolegliwości, między innymi:

  • Łuszczenie się skóry
  • Wzmożone wypadanie włosów w miejscu dotkniętym chorobą
  • Tworzenie się guzów
  • Wypryski i grudki na skórze
  • Zaczerwienienia
  • Ropne nacieki

 

Kiedy wiadomo, że należy udać się do lekarza? Najlepiej od razu gdy zauważymy niepokojące nas objawy w postaci zmian skórnych, lub zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe. Nie warto zwlekać, ponieważ przetrzymana choroba jest trudniejsza do wyleczenia. Bardzo ważny jest wywiad lekarski, który znacząco przyczynia się do postawienia właściwej diagnozy.

 

Jak wygląda leczenie grzybicy?

Po przełamaniu największego lęku jakim jest wizyta u lekarza, nie czeka nas już nic strasznego. Leczenie choroby przebiega zazwyczaj sprawnie i bez większych komplikacji, zwłaszcza jeśli została ona stosunkowo wcześnie wykryta. Należy zgodnie z zaleceniem brać tabletki przepisane nam przez lekarza, oraz stosować wskazane maści przeciwgrzybicze. Naturalnie, możemy również próbować samodzielnie złagodzić dolegliwości. Najważniejsze jest wzmożone dbanie o higienę skóry. Warto zmienić dotychczas używane kosmetyki na łagodniejsze, najlepiej bez drażniących środków chemicznych w składzie. Miękki, delikatny ręcznik także może przynieść sporą ulgę w chorobie. W aptekach dostępne są również przeróżne maści, emulsje i kremy o właściwościach chłodzących oraz łagodzących uporczywe swędzenie. Warto stosować również chłodne okłady. Jeśli lekarz nie podaje przeciwwskazań można też sięgnąć do domowych sposobów, na przykład ziołowych wywarów sporządzonych z roślin o właściwościach kojących.