Inwestowanie w nieruchomości. Jak to zrobić poprawnie?

Inwestowanie w nieruchomości uważane jest przez wielu polaków za najbardziej bezpieczny sposób lokowania swoich oszczędności. Jest to prawda, gdyż rynek nieruchomości jest stabilny i przynajmniej na razie charakteryzuje się wyraźnym wzrostem. Musimy jednak określić formułę naszej inwestycji tak, aby, jak najkorzystniej wykorzystać posiadane przez nas środki finansowe.

Mieszkania pod wynajem

Jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkań pod wynajem. Zasad jest tutaj bardzo prosta. Wyszukujemy najlepsze pod kątem rynku mieszkania, kupujemy je i zarabiamy na wynajmowaniu ich osobom trzecim. Aby w ten sposób inwestować pieniądze, musimy przede wszystkim znać sytuacje lokalnego rynku mieszkaniowego. Chodzi tutaj o jasne określenie zapotrzebowania na wynajem mieszkań oraz sprecyzowanie grupy docelowej, do której kierujemy naszą ofertę. Inne mieszkania będziemy bowiem kupować, jeśli chcemy wynajmować je rodzinom z dziećmi czy, a inne, kiedy planujemy wynajmować mieszkania studentom. Musimy też umieć policzyć stopę zwrotu i określi minimalną kwotę, jaka jest nam potrzebna co miesiąc, aby inwestycja była dla nas opłacalna. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy na kupno mieszkania, zaciągamy kredyt w banku. W takim przypadku kwota, którą uzyskamy za wynajem, musi być na tyle pokaźna, aby pokryć koszty kredytu, oprocentowania i samej inwestycji w dłuższej perspektywie. Należy też określić na samym początku, czy pieniądze uzyskane z wynajmu, to dodatkowy zastrzyk dla naszego domowego budżetu, czy też będą naszym głównym źródłem utrzymania.

Mieszkania na sprzedaż

Wiele osób jest jednak przerażonych kupowaniem mieszkań, które zwrócą się za kilkanaście lat. Dlatego szuka szybszego sposobu odzyskania zainwestowanych środków finansowych wraz z zyskiem. Wynajem jednak nie zapewni nam szybkiego zysku. Jest to po prostu matematycznie niemożliwe. W takim przypadku musimy szukać mieszkań, które będziemy mogli po kilku tygodniach lub miesiącach sprzedać za wyższą cenę. Oznacza to kupowanie mieszkań, które będziemy w stanie bardzo szybko wyremontować i tym samym wystawić na sprzedaż, jako lokale pełnowartościowe. Jednak taka operacja wymaga od nas odpowiedniej wiedzy. Wchodząc do lokalu, który chcemy kupić, musimy móc natychmiast określić czy cena, którą musimy zapłacić, jest adekwatna do kosztów remontu i przystosowania. Powinniśmy też wiedzieć, za ile możemy potem sprzedać takie mieszkanie. W praktyce musimy doskonale znać wszelkie ceny związane z przeprowadzeniem remontu lub samodzielnie móc ten remont wykonać. Wymaga to wiele fachowej wiedzy i jest obarczone dużym ryzykiem. W przypadku pomyłki najpewniej nie tylko nie zarobimy nawet złotówki, co przyjdzie nam jeszcze dopłacić do sprzedaży mieszkania. Ten sposób inwestowania w nieruchomości, choć bardziej ryzykowny, jest w stanie zapewnić nam jednak szybkie zyski. Szacuje się, że kupując okazyjnie mieszkania, jesteśmy w stanie przy odpowiedniej ich aranżacji zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na pojedynczej inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości