Jak zabawki wpływają na wyobraźnię dziecka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ zabawki mają na wyobraźnię dzieci? Bardzo powszechne jest stwierdzenie, że dziecko uczy się właśnie przez zabawę. Jest ono prawdziwe, ponieważ przy jej pomocy, mały człowiek może poznawać otaczający go świat, a przy tym uczyć się zasad, które na nim obowiązują. Wyobraźnia jest potężną bronią, która pomoże zwalczać problemy, pojawiające się w przyszłości. Niestety, rodzice i nauczyciele często o tym zapominają. Nie wspomagają rozwoju wyobraźni swojego dziecka, a ją kształtować najlepiej już od najmłodszych lat. Przekłada się ona na zdolności twórcze danej osoby, czy umiejętność analizy sytuacji z różnych punktów widzenia. Pozwala tworzyć nowe przedmioty oraz szybciej zapamiętywać wszelkie informacje.

 

Jak zabawki rozwijają wyobraźnię? 

Podczas zabawy, dziecko często wykazuje się niezwykłą kreatywnością. Przychodzą mu do głowy różnorodne pomysły. Przy pomocy odpowiednich zabawek, wyobraźnia dziecka może być jeszcze bardziej zmuszana do działania. Różnorodne kolory i kształty, wymagają od dziecka większego użycia mózgu i stymulują jego wyobraźnię. Dzięki niej bowiem dziecko może stworzyć swój zupełnie nowy świat, inny od świata dorosłych. W tym świecie pluszaki mogą być przyjaciółmi lub kompanami podróży dla naszego małego towarzysza. Dziecięce spojrzenie na świat jest czymś niezwykle wyjątkowym. To, co dla dorosłego jest codziennością, dla dziecka może być obiektem wielu westchnień. Może ono dostrzec rzeczy, niedostępne dla starszych, bardziej doświadczonych oczu. Zabawki mogą być kluczem do innego świata, co zapewni dziecku nie tylko dużo szczęścia, ale pozwoli kształcić się i przygotowywać do pełnienia istotnych ról w przyszłości. Strojenie lalek czy tworzenie teatrzyków z udziałem pacynek jest dla wyobraźni nie lada wyzwaniem. Maluch przecież musi wymyślić swój własny scenariusz i odpowiednio dobrać kostiumy dla aktorów i widowni. 

Dlaczego rozwijanie wyobraźni jest tak ważne? 

Według psychologów wyobraźnia ma szczególny udział w procesie uczenia się i rozwijania inteligencji. Dobrze ukształtowana, daje wiele nowych możliwości. Osoby ze wspaniale rozwiniętą wyobraźnią, mogą patrzeć na świat zupełnie inaczej niż inni. Widzieć w nim rzeczy, których zwykli ludzie nie potrafią zobaczyć. To właśnie wyobraźnia stoi za tak licznymi odkryciami naukowymi czy technologicznymi. Bez kreatywnego myślenia, nie bylibyśmy w stanie iść dalej na przód jako społeczeństwo. Nasz rozwój byłby znacznie, a może nawet całkowicie, ograniczony. Rozwijanie wyobraźni daje możliwość powstawania nowych przedmiotów i nowe opcje zwalczania ludzkich problemów. Ludzie pod natłokiem informacji zapominają jednak o swojej dziecięcej kreatywności. Zaniedbują ją i z upływem lat nie są w stanie już tak biegle tworzyć nowej rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, że to właśnie dorośli mają realny wpływ na otaczający nas świat. Zachowajmy więc naszą wyobraźnię i dajmy naszym dzieciom możliwość rozwijania jej, chociażby przez zabawę. Jest to najlepsza inwestycja w przyszłość, jaką tylko możemy uczynić. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kalimba.pl – sklep internetowy z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci.