Kiedy stosować elektrolity u dzieci?

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie obędzie się bez odpowiedniej ilości elektrolitów. Ich niedobór może przyczynić się do pojawienia poważnych powikłań zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, które jeszcze bardziej narażone są na brak elektrolitów w trakcie choroby. Jakie elektrolity dla dzieci są najlepsze? Jakimi objawami przejawia się ich niedobór?

 

Elektrolity dla dzieci – czy są one konieczne?

Elektrolity to roztwory wodne jonów soli znajdujące się w płynach ustrojowych organizmów. Do tej grupy substancji zaliczane są takie minerały jak: magnez, sód, jod oraz potas. To właśnie one umożliwiają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz gospodarki widno-elektrolitowej. Odpowiadają one za dotlenienie komórek, oraz za ich odżywienie.

Niedobór elektrolitów może przyczynić się do poważnego zachwiania równowagi, co jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tym bardziej, że są one również odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.

 

Jakie są przyczyny odwodnienia u dzieci?

Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie oraz na utratę elektrolitów. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczane są wymioty, biegunki oraz gorączka. Choroby infekcyjne, grypa żołądkowa u dzieci oraz wzmożona aktywność fizyczna może również spowodować odwodnienie. Kolejną przyczyną utraty elektrolitów u dzieci jest przegrzanie organizmu oraz zbyt mała ilość płynów.

 

Elektrolity dla dzieci – najczęstsze objawy

Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, odwodnienie organizmu może nastąpić bardzo szybko. Chcąc uniknąć negatywnych skutków takiego stanu rzeczy, należy jak najszybciej podać pacjentowi preparaty elektrolitowe. Do niepokojących objawów niedoboru elektrolitów u dzieci zaliczane są:

  • ciągłe uczucie pragnienia,
  • zbyt mała ilość oddawanego moczu,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • wyczuwalne zaburzenia rytmu serca,
  • bóle głowy,
  • nadmierna senność.

 

Jakie elektrolity dla dzieci są najlepsze?

Niezależnie od stanu pacjenta, domowa apteczka zawsze powinna zawierać elektrolity, które mogą być przydatne w awaryjnej sytuacji. Elektrolity dla dzieci od trzech lat przeważnie posiadają postać doustną. Specjalnie przygotowane roztwory należy rozpuścić w wodzi według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Elektrolity mogą również posiadać postać tabletek musujących. Zazwyczaj mają one słodki smak – bananowy, truskawkowy lub jagodowy.