Kurtka jeansowa – kolejny dowód na to, że moda wciąż powraca

Z modą jest podobnie jak z muzyką – cały czas jesteśmy świadkami nowych produktów, lecz w wielu sytuacjach mamy do czynienia z wciąż powtarzającymi się motywami – przemodelowanymi, skróconymi o połowę czy wydłużonymi. Coś się rodzi i jest popularne, potem popada w niełaskę i umiera, aby po latach znów zaznać „wielkiego bum”. Najtrafniej zdaje się to opisywać zasada bumerangu i… historia kurtki jeansowej, nazywanej również kataną.

Nie mylić z japońskim mieczem

Od lat nazywamy kurtkę jeansową krótko i zgrabnie „kataną”. Tymczasem warto mieć na uwadze fakt, iż identyczną nazwę nosi też słynny japoński miecz. Katana to broń użytkowana przez samurajów, tworzona już od 710 roku naszej ery. Czy ma jakikolwiek związek z jeansową kurtką? Poza tym, że może posiadać elementy dekoracyjne i mogłaby stanowić wyjątkowo oryginalną część naszej garderoby, to nie. Określenie „katana” przypisać możemy zaś nazwie więziennej kurtki, w które wyposażani są najczęściej amerykańscy osadzeni (w oryginale „katanka”). Tamtejsi skazańcy noszą na sobie nierzadko właśnie kurtki wykonane z jeansu.

Wielki powrót

Dziś znów jest na topie. Od kilku sezonów o kurtce jeansowej coraz śmielej pisze się w mediach, a światowi projektanci włączają ją w różnych formach do swoich kolekcji, choć jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych w wielu sferach zaczęto uważać ją za totalny obciach. Obecnie noszenie katany ponownie jest trendy, zarówno jeśli mówimy o modzie damskiej, jak i męskiej, nawet tej w typowo hip-hopowym wydaniu, o czym możemy się przekonać chociażby tutaj. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ gustowne dopasowanie jej do reszty ubioru, sprawia, że wyglądamy bardziej oryginalnie. Ponadto, możemy ją nosić aż do późnej jesieni, wyciągając ją z szafy już na początku wiosny.

Geneza

Historia kurtki jeansowej to ponad 150 lat przemian oraz modowych wzlotów i upadków. Tak samo jak spodnie jeansowe, których popularność nie wydaje się słabnąć ani na moment, na samym początku katana była noszona przede wszystkim przez osoby z klasy robotniczej – dzięki niej wyróżniali się amerykańscy farmerzy, a nawet poszukiwacze złota. Co ciekawe, pierwsze modele przypominały raczej długą i grubą koszulę. Pierwowzorem dla dzisiejszych kurtek stał się model 101J od marki Lee, który pojawił się na rynku w latach trzydziestych XX wieku. W latach sześćdziesiątych katanę wylansowały znane gwiazdy Hollywoodu. W kolejnych nosili ją między innymi hippisi czy heavy metalowcy. Każdy z kręgów dodawał do tego elementu coś charakterystycznego od siebie. A jak dziś powinno się nosić katanę w zgodzie z modą?

Katana na dziś

Chcąc żyć w zgodzie z modą ubierając katanę, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na to, z czym łączymy ten element. Specjaliści nie polecają w szczególności stosowania jeansowego total-looku. Katana łączona z innymi ubraniami z jeansu sprawia, że przypominamy bardziej szalonego kowboja, niż kogoś, kto ma wyszukany styl. Kurtki jeansowej nie powinniśmy zatem zestawiać ze spodniami w niebieskiej czy granatowej kolorystyce, ani też z flanelowymi koszulami czy kapeluszem – typowo farmerskimi elementami. Warto w takiej sytuacji postawić na inny materiał spodni niż jeans, krótki t-shirt czy białą koszulę, na nogi zakładając buty z brązowej skóry czy też klasyczne trampki.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Unhuman.pl