​14.02.2013 – Zatańcz w proteście… przeciw przemocy wobec kobiet

Jak wynika z danych statystycznych, na całym świecie jedna kobieta na trzy pada ofiarą przemocy lub gwałtu. Najwięcej z nich pada ofiarą psychicznego znęcania się, wobec wielu używa się też przemocy fizycznej.

To właśnie między innymi z myślą o nich rusza akcja protestacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet. Jej inicjatorką jest Eve Ensler – feministka, autorka słynnych „Monologów waginy”, a zarazem założycielka obchodzącej 15-lecie działalności organizacji V-Day, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Nazwa organizacji celowo jest dwuznaczna – nawiązuje bowiem nie tylko do Valentine’s Day (dnia św. Walentego), lecz również do Victory Day (dnia zwycięstwa).

I tak, w czwartek, 14 lutego kobiety i mężczyźni z całego świata wspólnie zatańczą w rytm utworu Teny Clark i Tima Heintza „Break the Chain” (Rozerwij łańcuch). W Polsce do akcji włączyły się już organizacje feministyczne z Warszawy, Szczecina, Poznania, Trójmiasta, Katowic i Gliwic. W chwili, gdy publikujemy ten tekst, mapa obrazująca najbliższe naszemu miastu pod względem lokalizacji „powstanie” wskazuje Zielone Centrum M1 przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Nie ma jednak powodu, dla którego tego typu akcja nie mogłaby odbyć się w Białymstoku – wystarczy skrzyknąć się w kilka osób, a następnie wejść na stronę onebillionraising.org i utworzyć nowe wydarzenie („Start a Rising”).

Jeśli chcecie potańczyć bardziej oficjalnie zapraszamy już 14 lutego by wspólnie zatańczyć z innymi paniami naszego miasta. Zapraszamy do nowo otwieranego lokalu SPÓŁDZIELNIA, przy ulicy Skłodowskiej 8/1 w Białymstoku o godzinie 17:00. Wydarzenie organizuje Podlaskie Kongres Kobiet.

Liczymy na Was.