26 września rozpoczęła się 4. edycja Dni Patronalnych Miasta. Święto bł. ks. Michała Sopoćki potrwa trzy dni. W dzisiejszym programie obchodów znalazło się uroczyste wręczenie nagród rozstrzygniętego w czerwcu szkolnego konkursu „Otwarte serca” i konkursu na komiks o patronie Białegostoku.  

Ksiądz Sopoćko został patronem Białegostoku w lutym 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę, zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki. Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

Dni Patronalne rozpoczęły się dziś o godz. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1a. Przed południem zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie szkolnym o bł. ks. Michale Sopoćce oraz konkursie na komiks o patronie miasta. Laureatom gratulowali zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i ksiądz biskup Henryk Ciereszko.

Ogólnopolski Konkurs Twórczości Dzieci i Młodzieży poświęcony postaci Błogosławionego ks. Michała Sopoćki – patrona Miasta Białegostoku „Otwarte serce” jest realizowany w formie literackiej i plastycznej. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w kategoriach wiekowych i w kategorii rodzinnej. W tej edycji konkursu nagrodzono i wyróżniono 17 prac literackich oraz 19 plastycznych. Ponadto zakwalifikowano do prezentacji na wystawie 20 innych prac plastycznych. Na konkurs wpłynęło 171 prac plastycznych i 41 literackich. Wyniki konkursu zostały zamieszczone na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku.

W konkursie na komiks opowiadający o osobie, życiu i działalności bł. ks. Sopoćki – pod hasłem „Błogosławiony Michał Sopoćko – przesłanie dla młodych” – wzięło udział 11 zespołów (prace zbiorowe). Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Drugiego dnia obchodów dni patronalnych (piątek, 27 września) o godz. 16.30 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej zostanie zaprezentowany album pt. „Takiego Go pamiętam”. O godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostanie odprawiona msza święta, a po niej – o godz. 19.00 – wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki do Archikatedry Białostockiej. Uczestnicy przejdą następującymi ulicami: Radzymińską do Alei 1000-lecia Państwa Polskiego, następnie do Ronda Św. Faustyny Kowalskiej, przez ul. Poleską, Nowogródzką, Ciepłą, Ogrodową, H. Sienkiewicza i Rynek Kościuszki.

W ostatnim dniu uroczystości (sobota, 28 września) o godz. 16.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. bł. Michała Sopoćki Miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” – MICHAŁY 2019. Nagrodzone zostaną osoby oraz podmioty będące świadkami Bożego Miłosierdzia w swoim życiu i działaniu. Następnie o godz. 18.00 w katedrze odbędzie się msza święta w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Na zakończenie Dni Patronalnych Miasta Białegostoku o godz. 20.00 na Rynku Kościuszki wystąpi Zespół „Pectus”.

Szczegóły programu znajdują się na stronie www.archibial.pl.

 

Agnieszka Błachowska (UMwB)