5 najczęstszych wad wzroku

Coraz więcej osób w różnych grupach wiekowych nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Wady wzroku towarzyszą nam często od najmłodszych lat i nie zawsze wynikają z zaniedbań lub wieku, a po prostu z predyspozycji genetycznych. Jakie wady wzroku są najczęściej stwierdzane przez okulistów na świecie?

Krótkowzroczność

Jest to najczęściej spotykana wada wzroku na świecie. Krótkowidz doskonale widzi wszystko, co znajduje się blisko jego oczu, jednak przedmioty w oddali wydają się być zamazane i niewyraźne. Im bardziej zaawansowana jest wada, tym gorzej z daleka widzi pacjent. Bywa, że objawom krótkowzroczności towarzyszą również bóle głowy i jej napięcie oraz zmęczenie gałek ocznych. Większość osób cierpiących na tę wadę wzroku wybiera soczewki kontaktowe miesięczne lub dzienne, aby móc aktywnie żyć i nie martwić się parującymi okularami w autobusie lub trakcie de.

Krótkowzroczność to wada, którą można dziedziczyć po swoich przodkach. Dlatego często całe rodziny korzystają z okularów korekcyjnych. Również praca wzrokowa z bliska i wiele godzin spędzanych przed ekranem komputerowym, czy telewizyjnym, nie pozostają bez znaczenia.

Soczewki kontaktowe miesięczne na dalekowzroczność

Druga w kolejności wada stwierdzana przez okulistów do dalekowzroczność. Objawia się tym, że osoba chora bez problemu widzi z nawet dużej odległości, jednak trudność sprawia jej odczytanie literek z bliska, w szczególności tych niewielkich. Osobę o tej wadzie wzroku można często rozpoznać po tym, że oddala od siebie książkę lub gazetę, aby móc przeczytać jej treść. Podobnie wygląda odczytywanie zapisów na opakowaniu produktu w sklepie.

Prezbiopia czyli starczowzroczność

Opisany powyżej problem to również domena osób cierpiących na prezbiopię. Ta wada wzroku pojawia się najczęściej pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Jest nieunikniona, chociaż osoby z krótkowzrocznością zapadają na nią najpóźniej. Odczytanie napisów znajdujących się blisko oczu bez okularów jest praktycznie niemożliwe dla osoby cierpiącej na starczowzroczność. Na szczęście wadę można korygować za pomocą lasera. Bardzo pomocne okazują się również soczewki kontaktowe miesięczne, ponieważ kolejną parę wymienia się na nową dopiero po trzydziestu dniach ich użytkowania.

Astygmatyzm i rozmyte widzenie

Pacjenci z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością coraz częściej cierpią również na astygmatyzm, który bardzo utrudnia im codzienną egzystencję. Tylko dobrze dopasowane okulary, soczewki kontaktowe miesięczne lub korekcja laserowa wzroku są w stanie sprawić, że pacjent może bezpiecznie poruszać się samochodem. Rozmyty, zamazany obraz sprawia, że osoby z tą wadą wzroku czują się niepewnie i mogą mieć zaburzenia równowagi.

Zespół suchego oka

Schorzenie to z pewnością nie jest wadą wzroku, jednak powoduje spory dyskomfort i sprawia, że normalne funkcjonowanie jest bardzo trudne. Oczy pieką, są suche i pojawia się wrażenie piasku pod powiekami. Najczęściej zespół suchego oka spowodowany jest wielogodzinną pracą przy monitorze ekranowym. Na szczęście tutaj bardzo pomagają nawilżające krople do oczu.