9-letni Hubert z Białegostoku wygrał międzynarodowy konkurs rysunkowy organizowany przez IKEA

Rozstrzygnięto międzynarodową edycję konkursu na projekt pluszaka marzeń w ramach kampanii społecznej IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Spośród 70 tys. nadesłanych prac na całym świecie jury wybrało 10 najciekawszych, w gronie których znalazł się projekt 9-letniego Huberta z Białegostoku.

Zwycięskie rysunki będą inspiracją do stworzenia limitowanej serii pluszaków, która jeszcze jesienią tego roku trafi do sklepów IKEA na całym świecie.

Kolekcja będąca dziełem najmłodszych projektantów z całego świata, w tym również Huberta z Białegostoku, stanie się częścią kolejnej odsłony kampanii „Zabawa to poważna sprawa”. Podobnie jak w pierwszej edycji, również podczas kolejnej, od każdej zabawki IKEA Foundation przekaże 1 euro na rzecz programów wspierających prawo dzieci do zabawy i rozwoju w najuboższych regionach świata.

Projekt 9-letniego białostoczanina tak nam się spodobał, że postanowiłyśmy poznać chłopca i zapytać go o pokonkursowe wrażenia.

Pająk jako przytulanka? Czemu nie!

Hubert Bezubik okazał się niezwykle sympatycznym rozmówcą, pomimo początkowego onieśmielenia, które było przecież uzasadnione – w końcu niecodziennie media interesują się jego rysunkami!

O konkursie powiedziała mu mama, która przeczytała o akcji na Facebooku. Najpierw chciałem narysować jakiegoś stworka, ale nie wyszedł, więc w końcu narysowałem pająka. – powiedział nam Hubert. – Moja młodsza siostra też wzięła udział w konkursie, narysowała misia. Ale ona nie wygrała.

Hubert odpowiadał na nasze pytania krótko i skromnie, ale widać było, że jest dumny ze swojego osiągnięcia. I słusznie! Jego projekt łamie stereotypowe wyobrażenie słodkiego pluszaka. Czarny pająk z ostrymi ząbkami to bardzo oryginalny pomysł na przytulankę. Zapewne właśnie za nieszablonowe podejście do tematu jury doceniło pracę chłopca.

Pająk Huberta pasuje do innych zabawek, które można kupić w IKEA. Widać, że stawiają na nietypowe pluszaki i ten pająk właśnie taki jest – bardzo oryginalny. Poza tym to świetnie, że projekt naszego syna przyczynia się do pomocy potrzebującym dzieciom. – powiedział nam pan Marek Bezubik, tata Huberta.

Imię Huberta na metce zabawki

W sklepach IKEA będzie można kupić pająka jesienią, ale Hubert w ramach nagrody dostał swojego już teraz. – Nazwałem go Harry, bo tak się nazywa mój ulubiony bohater, Harry Potter. – opowiedział nam chłopiec. – Za bardzo nie wierzyłem, że mogę wygrać, ale jak się okazało, że jednak wygrałem, to bardzo się ucieszyłem!

Hubert z dumą prezentował nam swojego pająka. W nagrodę dostał także sztalugę do malowania. – Bardzo lubię rysować, najczęściej robię to u babci. – zdradził nam chłopiec. Na co dzień Hubert jest też pasjonatem piłki nożnej. Chodzi na treningi do Akademii Piłkarskiej Junior, gdzie gra najczęściej jako pomocnik.

Na metce zabawki podpisano Huberta jako projektanta. Zapytany o to, co najbardziej cieszy go w związku z wygranym konkursem, Hubert przyznał, że podoba mu się zamieszanie wokół jego osoby oraz to, że sprzedaż maskotki będzie wspomagać potrzebujące dzieci. Kolegom i koleżankom Huberta pająk się bardzo spodobał i wiele osób z jego klasy chciałoby mieć takiego samego.

My na pewno kupimy sobie Harrego, kiedy trafi do sprzedaży!

Gratulujemy Hubertowi sukcesu – w końcu jego projekt został zauważony wśród 70 tysięcy innych prac dzieci z całego świata! To naprawdę duże osiągnięcie!

W naszej galerii zdjęcia Huberta Bezubika i zaprojektowanego przez niego pająka Harry’ego, a także prace innych dzieci z Polski, które znalazły się w gronie laureatów (jednak maskotki według ich projektów nie trafią do sklepów).