Metody Rozpoznawania Płodności (MRP) ang. fertility awareness methods polegają na systematycznym prowadzeniu przez kobietę obserwacji zmian w cyklu miesiączkowym tzw. wskaźników płodności, zapisywaniu danych na karcie obserwacji cyklu a następnie interpretację objawów i ustalenie faz płodności i niepłodności w danym cyklu menstruacyjnym, niezależnie od regularności i czasu trwania cyklu. Jest to prosta, nieinwazyjna metoda potwierdzająca owulację w organizmie kobiety.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje metody rozpoznawania płodności za skuteczne i zaleca włączenie nauki metod do wszystkich programów promocji zdrowia oraz promowanie MRP przez pracowników służby zdrowia równolegle z innymi metodami planowania rodziny.
Metody rozpoznawania płodności mają podstawy naukowe, opierają się na biologicznej wiedzy o neurohormonalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety. Wiedza wynikająca z obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety pozwala na wyznaczanie fazy niepłodności przedowulacyjnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności poowulacyjnej. Małżeństwo dzięki tym umiejętnościom ma możliwość przygotowania się i zaplanowania poczęcia dziecka, wyznaczenia terminu porodu lub odłożenia poczęcia dziecka.
Metody rozpoznawania płodności są doskonałym narzędziem monitorowania zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety. Umożliwiają zauważenie nieprawidłowości i zaburzeń we wczesnym etapie i podjęcie leczenia we właściwym czasie. Często samo rozpoczęcie prowadzenia obserwacji sprawia, że cykle dotąd nieregularne stają się regularne. MRP mogą wspomóc leczenie medyczne małżeństwom doświadczającym trudności z poczęciem dziecka .
Ważne jest aby MRP poznawać z nauczycielem, który nauczy kobietę prowadzenia obserwacji, interpretacji wskaźników oraz odpowie na pytania i wątpliwości. Można metod uczyć się wspólnie z mężem. Mężczyzna przyjmuje współodpowiedzialność za planowanie rodziny, wspiera żonę, uczy się umiejętności interpretacji kart obserwacji cyklu. Małżonkowie nabierają większej swobody w mówieniu o sprawach intymnych, trudnościach, oczekiwaniach, stają się bardziej otwarci. Ma to pozytywny wpływ na relacje i pogłębienie więzi małżeńskiej.
Prowadząca:
BożenaTarasiewicz – ukończyła studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na kierunku nauki o rodzinie oraz podyplomowe studia mediatorów sądowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Posiada uprawnienia pedagogiczne dla wykładowców pozaszkolnych form kształcenia. Posiada dyplom Nauczyciela Naturalnego Planowania Rodziny wydany przez Klinikę Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, który uprawnia do nauczania metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzania.Od blisko dziesięciu lat udziela się w Archidiecezjalnej Poradni Rodzinnej prowadząc konsultacje, poradnictwo, mediacje małżeńskie i rodzinne oraz systematyczne spotkania par narzeczonych ucząc metody rozpoznawania płodności (MRP).Współuczestniczy wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA – Poland w organizowaniu warsztatów metody rozpoznawania płodności dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.Współorganizuje z Polskim Stowarzyszeniem nauczycieli NPR odział Białystok oraz Duszpasterstwem Rodzin kursy na Nauczyciela Naturalnego Planowania Rodziny.Uczestniczyła w licznych polskich i międzynarodowych sympozjach i konferencjach medycznych z zakresu metod rozpoznawania płodności, ochronnej medycyny prokreacyjnej i naprotechnologii organizowanych w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku.
Data: dwa spotkania: 11 i 18 września 2014 r., w godzinach 17:00 – 21:00
Miejsce: Białostocka Akademia Rodziny z siedzibą w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, ul. Sokólska 1, sala nr 115.
Warsztaty są bezpłatne.
Zapisy: poprzez formularz rejestracyjny
W trakcie projekcji organizatorzy zapewniają na miejscu fachową opiekę nad dziećmi w wieku od 3 lat.
Chęć skorzystania z opieki nad dziećmi należy zgłosić podczas zapisów, podając imię, nazwisko i wiek dziecka w polu UWAGI na formularzu rejestracyjnym.