Awaria aparatu ortodontycznego – co może Ci się przytrafić?

Po założeniu aparatu pacjentom przypomina się online o wizytach kontrolnych. Czasami jednak dodatkowe wizyty w gabinecie ortodontycznym mogą być konieczne ze względu na problemy z urządzeniem. Uszkodzeń aparatu ortodontycznego nie można lekceważyć, ponieważ mogą one opóźnić oczekiwane przez pacjenta i lekarza wyniki leczenia.

Najpopularniejsze awarie aparatu ortodontycznego

Oto najczęstsze awarie, jakich doświadczają pacjenci. Najczęstsze to oderwana klamra, zwichnięty łuk, zerwana podwiązka. Nie martw się, jeśli ci się to przydarzy – musisz udać się do ortodonty, aby to naprawił.

Kolejnym potencjalnym uszkodzeniem aparatu ortodontycznego jest przemieszczenie łuku. Może to powodować przesuwanie się urządzenia w ciągu dnia i zajmowanie więcej miejsca na mowę i żucie.

Na awarie może mieć wpływ stopień nieuwagi pacjenta w stosunku do aparatu. Jednak uszkodzenia spowodowane siłami generowanymi przez dokręcanie aparatów ortodontycznych mogą również skutkować uszkodzeniem aparatu ortodontycznego – czasami nawet, gdy pacjenci są bardzo uważni.

Odklejony zamek

Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykali się pacjenci. Wsporniki mogą odpaść na każdym etapie użytkowania. Na przykład wystarczy, że pacjent ugryzie coś trudnego do zjedzenia – na przykład jabłko lub orzeszki ziemne.

Przyczyną odpadania zamków są właściwości kleju stosowanego przez ortodontów. Skład chemiczny kleju w gabinetach ortodontycznych musi zapewniać, że będzie on w stanie dobrze przykleić zamek do powierzchni zęba.

Pęknięta ligatura

Ligatury są często używane w ortodoncji, a pacjenci często kojarzą je z kolorowymi gumkami. Ich wadą jest to, że rozpadają się dość szybko – niektórych zębów nie trzeba długo wyrównywać, zanim podwiązanie pęknie.

Pacjenci nie mogą samodzielnie wymienić uszkodzonego lub poluzowanego zamka. Jeśli pęknie, poluzuje się lub wypadnie z zębów, zamek błyskawiczny może podrażnić błony śluzowe. W takim przypadku warto używać wosku ortodontycznego do czasu wizyty u ortodonty

Jak uniknąć awarii?

Czy chcesz uniknąć jednej z najczęstszych awarii aparatu? Pacjenci mogą zmniejszyć swoje ryzyko, postępując zgodnie z radą ortodonty.

  • Pokarmy, które mogą uszkodzić jamę ustną – są to zarówno twarde, lepkie rzeczy
  • Wyeliminowanie krzywdzących nawyków – takie rzeczy to obgryzanie paznokci, żucie długopisu i inne podobne rzeczy.
  • Czyść aparat zgodnie z zaleceniami — włosie szczoteczki do zębów może np. uszkodzić aparat.

Wielu pacjentów przyzwyczaja się do aparatów już po kilku dniach ich stosowania. To często prowadzi do tego, że nie dbają o wspornik ochronny tak bardzo, jak na początku.

Każdy ortodonta dokładnie omówi z Tobą, co powinieneś zrobić, aby utrzymać swój aparat. Podczas konsultacji w https://persdental.pl/ dostaniesz wszystkie niezbędne wskazówki do utrzymania aparatu ortodontycznego w pełni sprawności. Postępowanie zgodnie z tymi instrukcjami zmniejsza ryzyko przypadkowych usterek. W takim przypadku możesz uniknąć niewygodnych podróży w celu naprawy awarii.

Co zrobić w przypadku awarii aparatu ortodontycznego?

Ważne jest, aby jak najszybciej naprawić wszelkie uszkodzenia lub źle dopasowane urządzenia ortodontyczne. Chociaż większość dentystów nie jest w stanie samodzielnie zidentyfikować tych problemów, mogą one powodować problemy na dłuższą metę, takie jak odklejanie się zamka i konieczność jego wymiany.

Specjalista potrzebuje kilka minut na usunięcie awarii aparatu ortodontycznego. Dodatkowa wizyta z reguły jest szybka.