Ból brzucha

Rodzice często zastanawiają się, co na ból brzucha u dziecka zadziała najlepiej. Występuje on miejscowo lub promieniuje i doskwiera dzieciom najczęściej między 3 a 8 rokiem życia. Ból brzucha to jedna z najpopularniejszych dolegliwości u najmłodszych.

Co powoduje ból brzucha u dziecka?

Ból brzucha u dzieci najczęściej spowodowany jest nieodpowiednią dietą lub stresem, który towarzyszy maluchom niemal wszędzie. Dziecko poważnie przeżywa wiele etapów swojego życia jak nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych na nocnik, pójście do przedszkola, żłobka czy też szkoły, a także wyjścia rodziców z domu i zostawanie pod opieką innej bliskiej osoby.

Jak odnaleźć przyczynę bólu brzucha u dziecka?

Należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować, kiedy występuje ból. Jedną z przyczyn może być łapczywe jedzenie, dzieciom często spieszno by powrócić do zabawy, stąd spieszą się z jedzeniem. Warto to kontrolować i studzić ich zapał. Jeśli jednak widać, że ból brzucha dokucza dziecku po jedzeniu, a wiadomo, że się przy tym nie spieszyło, może być to efekt alergii pokarmowej, wtedy należy zrobić badania u specjalisty i upewnić się, czy to nie tutaj leży wina. Gdy dziecko budzi się z bólem brzuszka w nocy lub narzeka na promieniujący ból, czy też towarzyszą mu inne dolegliwości jak gorączka, osłabienie i inne bóle, nie warto wtedy zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż są to już poważne dolegliwości.

Co na ból brzucha u dziecka?

Zastanawiając się, co na ból brzucha u dziecka do głowy może przyjść wiele pomysłów, należy jednak pamiętać, że dzieci są delikatniejsze niż dorośli i trzeba traktować je ostrożniej, by przypadkiem sprawy nie pogorszyć. Przy samodzielnych próbach uśmierzania bólu brzucha u dziecka, zaleca się nie eksperymentować i stosować tylko naturalne sposoby, by ulżyć dziecku, jak:

  • Woda – podawanie dziecku wody jest istotne przy zaparciach, oznaką tych dolegliwości może być twardy brzuszek. Poza tym odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne.
  • Miód – dzieci zazwyczaj uwielbiają to, co słodkie, a miód pomaga zwalczać bakterie i wirusy odpowiedzialne za dolegliwości trawienne. Woda z sokiem z cytryny i miodem to idealna propozycja podania tego leczniczego składnika.
  • Herbaty i napary – melisa, mięta, rumianek czy też napar z nasion kopru włoskiego mają kojące właściwości na ból brzucha.
  • Termofor – ogrzewanie miejsca, któremu towarzyszy ból może być niesamowicie skuteczne, ciepło poprawia krążenie krwi warto, więc przyłożyć termofor do brzuszka dziecka.

Co, jeśli naturalne metody nie pomagają?

Jeśli mimo starań, żadna z wymienionych, ani innych naturalnych metod ukojenia bólu nie pomaga, nie pozostaje nic innego jak udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki po przeprowadzeniu diagnozy, nie należy jednak kupować leków na własną rękę, gdyż to lekarz wie, który lek w danej sytuacji zadziała najlepiej.