Bycie dla innych w Dniu Niepodległości

11 listopada – w dniu Święta Niepodległości – w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku, przy ul. Kościelnej 3  odbędą się wyjątkowe zawody sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Będzie to już 52. edycja tego wydarzenia.

Jak  informuje organizator imprezy i jeden z twórców jej  – Mirosław Heleniak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich, organizacja zawodów stała się już tradycją szkoły. Impreza, której pomysłodawcą był nauczyciel WF, Edward Dudziński, organizowana jest dwa razy w roku – 3 maja i 11 listopada.

– Pierwsze zawody odbyły się 15 sierpnia 1998 roku. Przez kilka pierwszych lat podejmowaliśmy wysiłek organizacji tego przedsięwzięcia częściej – np. z okazji Dnia Dziecka, Andrzejek, Sylwestra. Jednak z uwagi na ilość obowiązków musieliśmy zrezygnować z tak dużej częstotliwości i od  5 lat impreza ma tylko dwie odsłony – wiosenną i jesienną – mówi.

W zawodach uczestniczą dzieci niepełnosprawne,  młodzież  oraz dorośli. Dla wszystkich – bez wyjątku na wiek – udział stanowi wielkie przeżycie.

Uczestnicy wezmą udział w konkurencjach sprawnościowych: m.in. bieg z pałeczką sztafetową, bieg z piłką lekarską, bieg z ringo, rzuty do celu, rzuty do kosza, rzuty karne. Zaplanowano także konkurs: piosenki patriotycznej, konkurs plastyczny i recytatorski.

Dyrektor Heleniak podkreśla, że organizacja tego projektu nie byłaby w ogóle możliwa bez wsparcia sponsorów. Wśród nich wymienia tych, którzy biorą udział w tym przedsięwzięciu prawie od samego początku, ale też wspomina o firmach, które wspomagają organizatorów w tym roku po raz pierwszy.

Szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować do prezesów i właścicieli firm: Samasz, Medi Lab, Kaja, Biamet Bis, Vega Meble, Prestige Męski, do rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Mikado, Masterpress, Akcess, Megaglas, Integro, PGE, Astwa, Restauracji Trzy po Trzy. Bez ich pomocy i zaangażowania po prostu nie udźwignęlibyśmy tego sami – zaznacza.

Jedną z firm, która wspiera Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku  w organizacji zawodów praktycznie, od ich pierwszej edycji, jest białostocki Prestige Męski. – To niebywałe przeżycie – nie tylko dla ich uczestników, ale także –  dla widzów. Pokonywanie własnych ograniczeń i słabości, ogromna pasja i zaangażowanie – to wszystko sprawia, że przedsięwzięcie to jest czymś więcej niż kolejną imprezą przy okazji obchodów Święta Niepodległości. To dla tych osób okazja do zabawy,  ale i szansa, aby poczuli się ważni.

Organizatorem 52. zawodów sportowych dla dzieci niepełnosprawnych jest Zespół Szkół Katolickich w Białymstoku, przy współudziale Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i harcerzy. Początek zawodów o godzinie 13.30.

 

ORGANIZATOR:

Mirosław Heleniak
wicedyrektor ZSK w Białymstoku

510 603 205