Chcesz pomóc bezdomnym zwierzętom? Podpowiadamy jak!

Jesteś wrażliwy na potrzeby zwierząt? W ostatnich latach co raz więcej osób jest zainteresowanych niesieniem pomocy bezdomnym zwierzętom. Powstaje sporo schronisk, czy też przytulisk dla psów i innych zwierząt. Jak możemy pomagać takim organizacjom?

Przytuliska dla zwierząt – jak działają?

Schronisko, fundacja, przytulisko – bez względu na nazwę, cel istnienia takich miejsc jest jeden: zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i znalezienie im nowego domu. Dzięki pracy wielu osób o wielkich sercach coraz mniej zwierząt musi błąkać się po ulicach, spać w piwnicach i stołować się na śmietnikach.

Jak są finansowane tego typu placówki? Nie dostają dofinansowania od Państwa. Muszą same starać się o wsparcie finansowe. Z tego powodu tak bardzo potrzeba chętnych osób, które chciałby przekazywać regularnie lub jednorazowo kwoty pieniężne na prowadzenie fundacji lub schronisk. Jakiś czas temu wiele takich placówek zaczęło przeżywać poważny kryzys. W związku z pandemią trudniej było pozyskiwać środki na finansowanie schronisk, a wolontariusze nie mogli pomagać w opiece na zwierzakami. Ponieważ sytuacja ekonomiczna nadal jest niepewna, a ceny wielu produktów znacząco wzrastają, mniej chętnie przeznaczamy środki na wsparcie bezdomnych zwierząt. Problem schronisk może się więc nadal utrzymywać. Przytuliska i fundacje mają stałe koszty związane z utrzymaniem zwierząt, a one w dobie kryzysu także się zwiększają. Układając domowy budżet warto więc pamiętać potrzebach bezdomnych zwierząt – wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Jak pomóc schroniskom?

Oczywiście, nie każdy ma możliwość lub chęć wspierać finansowo schroniska dla bezdomnych zwierząt. W takich wypadkach można pomyśleć o innej formie pomocy – równie ważnej. Jedną z możliwości jest przekazywanie do wybranych placówek karmy dla zwierząt, koców, legowisk i różnych akcesoriów dla zwierząt. Szczególny wkład mogą mieć pod tym względem sklepy zoologiczne, które kupując hurtowo artykuły do sprzedaży mają niższe ceny i mogą wliczyć w koszty podarowane na rzecz schronisk produkty. Wielu właścicieli takich sklepów z akcesoriami zoologicznymi czy hurtowni zgadza się na prezentowanie w sklepie plakatów czy wizytówek prezentujących akcje wspierania schronisk czy fundacji. Jest to także duża pomoc, ponieważ tego typu sklepy odwiedzają ludzie, którzy już posiadają zwierzaka i są wrażliwe na potrzeby zwierząt. W akcje wspierania schronisk włączają się także szkoły. Nauczyciele organizują zbiórki różnych potrzebnych produktów, a następnie dzieci mogą je zanieść do schroniska. Dzieci chętnie angażują się w takie akcje, a schroniska korzystają z przyniesionych darów.

Pomóc może każdy – nawet jeśli nie posiada środków finansowych, które mógłby przeznaczyć na wsparcie. Każdy ma coś czego zwierzaki bardzo potrzebują – chodzi o czas i uwagę. Można zgłosić się do pracy w wybranym przez siebie przytulisku jako wolontariusz. Na czym polegają obowiązki wolontariuszy? Po zapoznaniu się ze zwierzakami i oswojeniu ich z obecnością nowej osoby, można na przykład otrzymać funkcję wyprowadzania psów na spacery. Na takie czynności często brak czasu stałym pracownikom, a przecież pies musi mieć możliwość spożytkować swoją energię na spacerze.

Przytuliska, schroniska i fundacje dla bezdomnych zwierząt wykonują wspaniałą pracę, ale potrzebują naszej pomocy. Nie zapominajmy o potrzebach takich zwierząt. Możemy je wesprzeć na różne sposoby: finansowo, przekazując dary materialne, takie jak karmę, oraz poświęcając swój czas.

Artykuł powstał przy współudziale sklepu zoologicznego E-Pazur.com.