Chcesz wycofać się z umowy ubezpieczenia auta? Sprawdź, czy to w ogóle możliwe!

Czasem zdarza się tak, że kupimy jakiś towar, lecz wkrótce uświadamiamy sobie, że jednak wolelibyśmy coś innego. Zwykle to problem – zwracamy i jest po sprawie. Ale czy w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych działa to tak samo? Innymi słowy, czy po zawarciu umowy OC samochodu, możesz od niej odstąpić?

Kupując ubezpieczenie auta, można się niekiedy pogubić, prawda? Powiedzmy, że jesteś właścicielem Chryslera – jak właściwie znaleźć dla niego OC, żeby mieć pewność, że to najlepsza opcja dla Ciebie?

Możesz skorzystać ze wskazówek zawartych w artykule „Sprawdź najtańsze ubezpieczenie OC Chryslera 300C, Grand Voyager, Crossfire i innych modeli!” lub porównać ceny ubezpieczeń za pomocą kalkulatora OC AC online, ale to nie zmienia faktu, że i tak może się zdarzyć coś, co sprawi, że zechcesz zmienić zdanie po zakupie polisy. Tylko czy wówczas nie będzie już za późno?

Kto i kiedy może odstąpić od umowy ubezpieczenia OC?

Otóż nie, ale tylko w pewnych przypadkach. Prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia OC samochodu przysługuje bowiem tylko wtedy, gdy została ona zawarta na odległość (online lub telefonicznie). Reguła ta wynika z art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta i nie dotyczy umów ubezpieczenia zawieranych w siedzibie firmy lub u agenta.

Ponadto istotny jest termin. Odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartej nie odległość nie można w dowolnym momencie trwania ochrony, lecz wyłącznie w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy, czyli chwili, gdy otrzymałeś potwierdzenie od ubezpieczyciela. Pamiętaj też, że zasady te dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Firmy nie mają prawa odstąpienia od umowy OC.

Co zrobić, żeby odstąpić od umowy OC?

Jeśli kwalifikujesz się do odstąpienia od umowy OC i z jakiegoś powodu chcesz wycofać się z porozumienia z ubezpieczycielem (bo np. znalazłeś korzystniejszą ofertę), musisz go o tym we właściwy sposób powiadomić. Jak? Spokojnie, to nic trudnego.

Wręcz przeciwnie, bo jedyne, co musisz zrobić, to w odpowiednim terminie dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej oświadczenie o odstąpieniu od umowy OC. Pismo takie musi zawierać Twoje dane, markę, model i numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy i podstawę prawną, a także datę i czytelny podpis. Możesz je sporządzić sam, lub skorzystać z gotowego wzoru, który znajdziesz na stronie: https://mubi.pl/poradniki/odstapienie-od-umowy-oc/.

Gdy oświadczenie będzie gotowe, pozostaje jeszcze upewnić się, że dotrze ono do ubezpieczyciela. W jaki sposób mu je przekazać?

  1. Wyślij pocztą – najlepiej listem poleconym z zachowanym potwierdzeniem nadania, za datę złożenia oświadczenia uznaje się w takim przypadku datę stempla pocztowego.
  2. Wyślij przez internet – sprawdź na stronie ubezpieczyciela, czy udostępnia taką opcję.
  3. Odwiedź siedzibę ubezpieczyciela – jeżeli zdecydowałeś się na tę formę, nie zapomnij o zachowaniu dla siebie podpisanej przez obie strony kopii oświadczenia.
  4. Odwiedź agenta ubezpieczeniowego – nie musi być nim ten sam agent, u którego zawierałeś umowę, ważne żeby działał na rzecz firmy, z którą chcesz się rozstać.

Czy odstąpienie od umowy OC będzie mnie coś kosztować?

Samo odstąpienie od zawartej na odległość umowy ubezpieczenia jest bezpłatne. Składasz oświadczenie do odpowiedniego towarzystwa, ubezpieczyciel je przyjmuje i to wszystko. Pamiętaj, że o ile dotrzymałeś formy i terminu, nie musisz się w żaden sposób tłumaczyć czy uzasadniać swojej decyzji.

Nie musi to jednak oznaczać, że nie poniesiesz absolutnie żadnych kosztów. Może się bowiem zdarzyć, że odstąpisz od umowy OC, która obowiązuje już przez pewien czas, choćby kilka dni. Ubezpieczyciel będzie miał prawo naliczyć składkę proporcjonalną do wykorzystanego czasu ochrony – nie będzie to wielka kwota, ale musi Cię o niej poinformować.

Ponadto pamiętaj, że konieczne jest, byś ani przez moment nie został bez ważnej polisy. Każdy samochód musi być bez przerwy ubezpieczony, dlatego najpóźniej w dniu odstąpienia od dotychczasowej umowy, powinieneś mieć już wykupione OC w innej firmie. Czemu to takie ważne? Już jeden dzień bez obowiązkowego OC dla samochodu osobowego grozi karą w wysokości ponad 1000 zł, a jeśli okres ten potrwa powyżej dwóch tygodni, zapłacisz pięć razy tyle!

Odstąpienie a wypowiedzenie OC – czy są tym samym?

Choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, między pojęciami odstąpienie od umowy OC, a wypowiedzenie ubezpieczenia są istotne różnice. Jakie?

Odstąpienie dotyczy sytuacji opisanej powyżej, czyli zerwania umowy ubezpieczenia zawartej na odległość w terminie 30 dni od jej wejścia w życie. Gdy do niego dojdzie, uznaje się, że taka umowa nigdy nie obowiązywała.

Wypowiedzenie dotyczy natomiast sytuacji, w której jedna ze stron nie chce kontynuować obowiązującej do pewnego momentu umowy. Składasz je zatem wtedy, gdy wiesz, że zbliża się koniec Twojej dotychczasowej ochrony w ramach OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela lub gdy nabyłeś ubezpieczony samochód i nie chcesz kontynuować przypisanej do niego polisy.

Wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na dzień przed upływem terminu obowiązywania polisy, w przeciwnym razie zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Jeżeli się z tym spóźnisz lub zapomnisz, wciąż możesz wypowiedzieć umowę, jeżeli jednocześnie zawarłeś nową z innym towarzystwem. Pamiętaj jednak, że poprzedni ubezpieczyciel może naliczyć Ci składkę za wykorzystany okres ochrony.