Ciekawi świata w Białymstoku – poznaj podróżników osobiście!


fot. materiały organizatora

Niezwykli goście, z legendarną polską podróżniczką Elżbietą Dzikowską na czele, trzynaście prezentacji, muzyczne występy, pokaz filmowy i wystawa. Tak będzie wyglądał ósmy Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”.

 

Białostocki Ośrodek Kultury organizuje już 8. edycję Festiwalu Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”. Rozpocznie się on 25 października i potrwa 5 dni, do niedzieli. Wszystkie wydarzenia odbędą się w kinie Forum i klubie Fama przy ul. Legionowej. Jako pierwsi zaprezentują się Ola i Karol Lewandowscy podróżujący busem po świecie, opowiedzą o Alasce i Kanadzie.

W trakcie festiwalu białostoczanie będą mogli m.in. wysłuchać Elżbiety Dzikowskiej, która zjeździła cały świat. Z mieszkańcami podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wielokulturowości. W foyer kina Forum będzie można obejrzeć wystawę „Newcomers” Marcina Zaborowskiego. Ten wybitny fotograf dokumentalny przybliży uczestnikom festiwalu życie społeczności Rohingja, muzułmańskiej mniejszości mieszkającej w birmańskim stanie Arakan.

– Program tegorocznego festiwalu zapowiada się niezwykle ciekawie, dlatego zapraszam wszystkich, którzy lubią poznawać inne kraje, ich kulturę, a także przeżycia podróżników. Warto skorzystać z okazji i wybrać się na te wydarzenia – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

O swoich podróżach opowiedzą m.in. Małgorzata i Marcin Złomscy, Adam Kwaśny, Tomek Habdas i Dominik Skurzak. Dzięki temu białostoczanie wysłuchają barwnych opowieści o Afryce, Pacyfiku, Kubie. Będzie można spotkać się z polską dr Dolittle, posłuchać o sierocińcu dla dzikich zwierząt. Inni podróżnicy opowiedzą np. o zwiedzaniu Omanu czy Chin. Ewa Chojnowska-Lesiak zdradzi swój autorski ranking najciekawszych miejsc na świecie.

Tradycyjnie nie zabraknie cyklu „Mali Odkrywcy” czyli wystąpień przygotowanych z myślą o najmłodszych oraz muzycznego akcentu. Widzowie wysłuchają Goorala i duetu Tim McMillan & Rachel Snow. Film „Ostatni Górale” pozwoli lepiej poznać kulturę góralską. W filmie można będzie zobaczyć podhalańskie krajobrazy i portrety górali, wykonujących te same zawody i mających te same pasje, co ich przodkowie.

Szczegółowy program festiwalu „Ciekawi świata” jest dostępny na stronie www.bok.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz (UMB)