Ciężkie perfumy – czy będą dobre na jesień?

Początek jesieni to dobry okres na zmianę perfum. Lekkie, rześkie i świeże zapachy ustępują miejsca tym otulającym i ciepłym. Ich aromaty to przede wszystkim nuty korzenne, orientalne, kadzidlane. Często postrzegane są one jako niezwykle aromatyczne, mocne oraz ciężkie. Choć nie wszystkim one przypadają do gustu, to są idealne na jesień. Dlaczego? Czym charakteryzują się ciężkie perfumy?

Czym są ciężkie perfumy?

Ciężkie perfumy to określenie potoczne. Żaden dom perfumeryjny nie kwalifikuje swoich kompozycji do takiej rodziny zapachów, mimo to wiele razy można usłyszeć określenie: „to jest ciężki zapach”. Najczęściej rzuca się je w kontekście perfum jesiennych i zimowych. Oznacza to, że ciężkie perfumy to te, które otulają, są ciepłe, mocne, aromatyczne. Doskonale wtapiają się w skórę, nie ulatują na mrozie oraz rozpościerają przyjemną chmurę woni podczas zdejmowania grubego płaszcza.

Czym pachną ciężkie perfumy?

Aromatyczne, ciężkie zapachy odnaleźć można wśród propozycji wielu marek. Większość z nich posiada kilka takich propozycji, dzięki czemu łatwo można znaleźć te idealne dla siebie. Szeroki wybór wynika z tego, że grupa ciężkich perfum to olbrzymia ilość zapachów. Znajdują się w nich, zarówno perfumy Agent Provocateur z różowym pieprzem, paczulą, piżmem, czekoladą, jak i zapachy Lancome, Yves Saint Laurent, Guerlin. Szukając klasycznych zapachów, sięgnąć można po tradycyjne orientalne Guerlain Shalimar, natomiast zwolenniczki awangardy powinny sprawdzić perfumeria.pl/collections/agent-provocateur, gdzie czekają na nie Agent Provocateur Fatale orientalno- kwiatowa woda perfumowana zawierająca bezkompromisowe aromaty.

Dlaczego warto używać ciężkich perfum jesienią?

W zimne i chłodne dni nasze ciało potrzebuje energetycznego i ciepłego zastrzyku. Zagwarantować mogą go ciężkie perfumy. Dodadzą one energii i chęci do działania. Wyraziste aromaty, w których głównych role będą grały nasycone, słodkie, drzewne, korzenne czy orientalne akcenty lepiej będą się też wyróżniać. Wynika to z tego, że jesienią i zimą projekcja zapachu na skórze jest mniejsza. Oznacza to, że w zimniejsze pory roku perfumy na skórze pachną słabiej. Wynika to z tego, że znajdują się one w większej odległości od ciała, a także z niższej temperatury skóry i całego otoczenia. Ujemne temperatury sprawiają, że cięższe cząsteczki zapachu nie są tak „wyciągane” z powierzchni skóry.

Czy perfumy na jesień muszą być ciężkie?

Dobór perfum to kwestia indywidualna. Niektórzy lubią nuty lekkie, świeże, cytrusowe, inni rozkoszują się orientalnymi i mocnymi aromatami. Choć jesień kojarzy się z tymi drugimi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby o tej porze roku sięgać po lżejsze wonie. Warto na nie postawić, jeśli nie odpowiadają nam te ciężkie i aromatyczne, niedobrze się w nich czujemy.