Co fotografować wiosną?

Warto obudzić się z zimowego snu, chwycić aparat i wyruszyć w teren. Skoro wiosną kwitną inspiracje, to zbierajmy plony niesamowitych pomysłów. Co fotografować, gdy wszystko wokół tak pięknie rośnie?

1. Kolory
depositphotos_51085137_original2.jpg

Czystość i elegancja bieli w zimie, miała swój urok. Śnieg był niczym kołdra przykrywająca śpiącą przyrodę. Teraz natura jest wyspana, więc zrzuciła tę pościel i pokazuje się nam w pełnej okazałości kolorów. Zielona trawa, czerwone tulipany, żółte krokusy czy błękitne, bezchmurne niebo – to tylko niektóre z barw, które czekają na uchwycenie przez Twój obiektyw. Oczywistym jest, że wiosna to idealny czas dla wielbicieli fotografowania krajobrazów. Rzeka w tle, trawa na drugim planie i dodatkowo uśmiech pozującej nam osoby – radość i wiosna w pełni, czyli nie tylko krajobrazy, ale i…

depositphotos_5913810_original.jpg

2. Ludzie

Nie ma bardziej wdzięcznego tematu do fotografowania niż człowiek.Niezależnie czy są to zdjęcia pozowane, czy spontaniczne, nikt nie ozdobi nam kadru lepiej niż spojrzenie pięknej kobiety, uśmiech dziecka czy zwariowana mina znajomego. Właśnie tak najlepiej przekazać energię, którą budzi w nas wiosna. Pora roku, która podobnie jak zima daje nam…

3. Święta

depositphotos_65036791_original.jpg

W tym przypadku wielkanocne. Wypieki świąteczne w postaci przeróżnych ciast lub tradycyjne potrawy jak biały barszcz, wędliny czy jajka w wielu postaciach, mogą być nie tylko ucztą dla podniebienia, ale i wdzięcznym tematem zdjęć. Spodziewamy się wysypu tego typu fotografii np.  na Instagramie, blogach kulinarnych i wnętrzarskich, ale nie przeszkadza to podejść do tematu oryginalnie – może pisanka ozdobiona w niespotykany sposób lub koszyk ze święconką, inny niż cała reszta, zostanie Twoim hitem Internetu? Nieco bardziej tradycyjne zdjęcia też będą miały swój urok. Sympatyczny uśmiech babci z kolorowym wypiekiem w dłoniach zobrazuje nie tylko jej kulinarny kunszt, ale i utrwali ciepłą serdeczność. Później takie zdjęcie można wydrukować (nawet na drewnie lub płótnie) i dać babci do powieszenia na ścianie, wszak niektórzy dają sobie prezenty na tzw. Zajączka, a inni nie potrzebują okazji by podarować coś bliskiej osobie. Wielkanoc to przecież także okazja do rodzinnych spotkań, więc śmiało można łączyć punkt 1, 2 i 3 tego artykułu. Może sfotografujmy nasze dzieci podczas szaleństwa w lany poniedziałek lub, gdy wspólnie malujemy pisanki?

 

4. Świat zwierząt

kot-pexelsWiosna i święta to nie tylko odpoczynek. W świecie zwierząt, na który nie zawsze mamy czas zwrócić uwagę, rozpoczyna się praca. Motyle i pszczoły latają z kwiatka na kwiat, biedronki goszczą w domach i ogrodach chroniąc nas przed szkodnikami, a jaskółki oraz bociany powracają do kraju by zbudować sobie gniazda. Ptasi rynek nieruchomości wiosną kwitnie, ale ptakom daleko do obiektów nieruchomych. Nie polecam biegania za nimi z aparatem  w ręku, bo nie tylko je spłoszymy, ale też zostaniemy bez zdjęć. Fotografowanie ptaków bardziej przypomina… łowienie ryb. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, trzeba usiąść i czekać – taki kojący odpoczynek wiosną na łonie przyrody przyda się każdemu. Aby uchwycić pracujące owady będziemy potrzebowali nie tylko obiektywu typu makro, szczęścia i spostrzegawczości, ale też cierpliwości. Na szczęście na wiosnę mamy więcej czasu w ciągu dnia, bo…

5. Słońce świeci dłużejthinkstockphotos-466968139.jpg

Nie chodzi tylko o czas letni, czyli przesunięcie zegarów o godzinę do tyłu. Chodzi o zachody i wschody słońca, czyli bardzo romantyczny temat fotografii. Tego rodzaju zdjęcia to nie tylko samo słońce, chmury i różnobarwne niebo. Najlepiej, jeśli taki pejzaż jest tłem wzmacniającym kontekst przekazu. Możemy cierpliwie czekać, by uchwycić coś, co sprawi, że zarówno dalszy jak i bliższy plan opowie jakąś historię lub po prostu wymyślimy coś sami. Nawet pusta butelka z zachodem w tle będzie zyska miano małego działa sztuki. Fotografowanie budowli, zwierząt lub kogoś bliskiego z zachodem czy wschodem słońca na dalszym planie, dodaje też zdjęciom złudzenia trójwymiarowości.

Spacerując wieczorem lub o poranku nieraz trafimy na widok, który nas zachwyci. Na szczęście prawie zawsze mamy przy sobie choćby smartfon, z którym możemy uchwycić chwilę i potem łatwo taką fotografię wydrukować, aby podzielić się tym co zobaczyliśmy.

Artykuł został stworzony z współpracy z laboratorium fotograficznym CEWE.

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos