Dom czy ogród – co pierwsze? A może równocześnie?

Bez względu na wielkość działki, po wybudowaniu domu zawsze pozostaje jakaś przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na ogród. Powinien on wraz z domem stanowić jednolitą kompozycję stylistyczną.

Budowa domu – priorytet większości inwestorów

Szczęśliwi właściciele działek najczęściej wybierają produkty katalogowe, które prezentują piękne domy na tle jeszcze piękniejszej zieleni. Większość osób jest wzrokowcami, więc wyborów dokonuje na podstawie obrazów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że w zależności od zasobów finansowych, dom można wybudować w ciągu sezonu lub dwóch, natomiast rośliny w ogrodzie rosną znacznie dłużej.

Po wybudowaniu i wykończeniu domu większość inwestorów wykonuje elementy stałe w jego otoczeniu, czyli podjazdy, ścieżki, ewentualnie budynki gospodarcze, ogrodzenie. Na kolejne sezony zostawia prace przy zagospodarowaniu ogrodu. Większość z nich dziwi się potem, że ich dom nie prezentuje się tak ładnie, jak w katalogu. Po prostu brak mu tła, czyli otoczenia zieleni.

Dom i ogród równocześnie

Jeżeli chcemy zaraz po wprowadzeniu się do nowego domu, cieszyć się zielenią w ogrodzie i podziwiać kwitnące krzewy, to najlepiej jest zaplanować zagospodarowanie ogrodu równocześnie z rozpoczęciem budowy.

Taka koncepcja wymaga jednak wcześniejszej aranżacji ogólnego zagospodarowania całej posesji. Wiadomo, że w czasie trwania inwestycji znaczna część działki zajęta jest przez drogi dojazdowe i miejsca do składowania materiałów. Jednak obrzeża ogrodu można zagospodarowywać równocześnie z rozpoczęciem prac budowlanych.

ogrod-dom
Można posadzić drzewka iglaste, krzewy ozdobne, a nawet drzewka owocowe. Do zakończenia budowy zdążą się odpowiednio ukorzenić i rozrosnąć. Żywopłot, krzewy różane będą cieszyć swym wyglądem jeszcze przed ostateczną przeprowadzką.

Jak dopasować ogród do domu

Cała posesja powinna stanowić jedność kompozycyjną, co oznacza, że stylistyka ogrodu powinna być dopasowana do stylistyki domu. Jeżeli decydujemy się na dom nowoczesny, to również ogród powinien być utrzymany w tym stylu, a więc raczej minimalistyczny.

Do domów stylizowanych na wiejskie doskonale będą pasowały ogrody naturalne lub w stylu wiejskim. W otoczeniu tych ogrodów doskonale prezentować się będą także domy stylizowane na dworki szlacheckie z końca XIX wieku.

Zupełnie innej aranżacji wymagają domy stylizowane na pałacyki lub autentyczne odrestaurowane pałace. Dla nich najlepszym otoczeniem będą ogrody barokowe w stylu angielskim lub francuskim.

Dom i ogród to jedność

Przejście pomiędzy domem a ogrodem powinno być jak najbardziej naturalne. Najlepiej służą temu duże okna w salonie, przez które możemy podziwiać rośliny w ogrodzie lub taras, który stanowi naturalne połączenie strefy mieszkalnej i rekreacyjnej.
Planując ogród trzeba zadbać o wiele szczegółów, które później będą miały wpływ na jego funkcjonalność.

Najważniejszy jest dostęp do ogrodu, najlepiej jest zaplanować minimum dwa wejścia. Jedno bezpośrednio z domu, np. przez taras lub drzwi połączone z oknami w salonie, szybko będziemy mogli znaleźć się na ulubionej ławce i cieszyć się bliskością natury. Drugie dobrze jest zaplanować od strony garażu czy budynku gospodarczego, zapewni to łatwy dostęp do narzędzi.


ogord

Kompozycja ogrodu

Na wybór konkretnego sposobu zagospodarowania ogrodu wpływa wiele czynników, ale pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim:

•    czas, który możemy poświęcić na jego pielęgnację,
•    otoczenie zewnętrzne – ogród powinien się w nie wkomponować,
•    stylistykę zabudowy,
•    potrzeby rodziny.

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, im więcej w nim różnorodnych roślin, tym więcej czasu trzeba mu poświęcić. Największe spiętrzenie prac ma miejsce na wiosnę i w jesieni. Jeżeli praca zawodowa ogranicza ilość wolnego czasu, to lepiej w ogrodzie sprawdzą się drzewka iglaste, rośliny sadzone w donicach i łąka kwietna, która wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy, niż tradycyjny trawnik, który trzeba kosić co 2 tygodnie i regularnie podlewać. Jeżeli dysponujemy dużą ilością czasu to można pozwolić sobie na zaplanowanie ogrodu angielskiego czy japońskiego, które pozornie pozwalają na swobodny rozwój roślin, ale w rzeczywistości wymagają systematycznego przycinania, prowadzenia i nadawania pożądanego kształtu.

Posesja (ogród i dom) powinny stanowić całość z otaczającą przestrzenią. Dom w stylu góralskim, choć bardzo ładny, będzie kontrastował na terenach nizinnych, podobnie do terenów typowo wiejskich nie będzie pasował ogród w stylu barokowym. Dopasowania do otoczenia wymagają także elementy małej architektury, które zostaną umieszczone na terenie ogrodu. Altanka, meble, pergole, oczka wodne powinny zachować jednolitość stylistyczną, w przeciwnym wypadku będą sprawiać wrażenie chaosu i tandety.

co-pierwsze-dom-czy-ogrod

4.jpg

Ogród powinien być zaplanowany zgodnie z potrzebami rodziny. Przede wszystkim ma służyć relaksowi, a nie tylko ładnie wyglądać. W zależności od potrzeb należy zaplanować w nim miejsce na wypoczynek, np. w altance, pod rozłożystym drzewem lub na tarasie. Muszą znaleźć się tu przede wszystkim wygodne fotele lub leżaki. Jeżeli często organizujemy spotkania towarzyskie to warto wygospodarować osobne miejsce do grillowania z utwardzonym podłożem, grillem, ławą i krzesłami.

W rodzinach z dziećmi nieodzowny jest plac zabaw, który zapewni maluchom aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Wystarczy huśtawka, piaskownica i zjeżdżalnia.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.