Co warto wiedzieć na temat zabiegów z wykorzystaniem lampy sollux?


Infrared replacement bulb for medical infrared lamp

W dzisiejszych czasach coraz to większą popularnością zaczynają cieszyć się zabiegi z zakresu światłolecznictwa i ciepłolecznictwa w przypadku, których wykorzystuje się lampy sollux. Lampa sollux uwalnia promieniowanie podczerwone IR, które bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu wielu różnych schorzeń. Co zatem warto wiedzieć o działaniu lampy sollux? Jakie efekty możemy uzyskać dzięki zabiegom z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego IR?

Działanie lamy sollux – co warto wiedzieć na ten temat? Jak wygląda zabieg z użyciem tego urządzenia?

Lampa sollux jest lampą leczniczą, która wyposażona jest w dwa rodzaje filtrów niebieski i czerwony. Osoba prowadząca terapię z wykorzystaniem lampy sollux po przeprowadzeniu analizy dolegliwości pacjenta dobiera odpowiedni rodzaj filtra. Filtry te różnią się, bowiem między sobą działaniem. Filtr niebieski daje światło o właściwościach przeciwbólowych i uspokajających, zaś filtr czerwony o działaniu przyspieszającym gojenie i rozgrzewającym.

Terapia z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego IR ma wiele zalet. Do ważnych korzyści możemy zaliczyć między innymi: zwiększenie odżywienia tkanek, stymulację wydzielania endorfin oraz zmniejszenie napięci mięśni. Zabiegi z lampą sollux uznaje się za zabiegi proste w wykonaniu i co ważne bezpieczne dla pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że podczas tego rodzaju zabiegów zarówno pacjent, jak i fizjoterapeuta powinni mieć na sobie okulary ochronne.

Taki zabieg trwa z reguły od 10 do 20 minut, lampa lecznicza od miejsca naświetlania oddalona jest o od 30 do 50 cm. Bardzo istotne jest również to, aby skóra w miejscu naświetlania nie była pokryta żadnymi substancjami. Należy również wiedzieć o tym, że przeciwskazaniem do skorzystania z zabiegu z wykorzystaniem lampy sollux jest choroba nowotworowa oraz ciąża. Na tego typu terapię nie powinny zapisywać się także osoby z gorączką czy stanami zapalnymi skóry.

Kiedy warto udać się na zabieg naświetlania lampą sollux?

Dzięki temu, że lampy sollux emitują promieniowanie podczerwone IR z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu różnych dolegliwości bólowych. Z zabiegów wykonywanych przy użyciu lampy sollux możemy skorzystać w gabinetach fizjoterapii. W jakich zatem schorzeniach może przynieść nam ulgę terapia z wykorzystaniem tego rodzaju urządzenia?

Na zabiegi z zakresu światłolecznictwa z użyciem lampy sollux warto udać się w przypadku długotrwałego bólu kręgosłupa, przy uciążliwych bólach mięśniowych, a także wtedy, kiedy borykamy się z trudno gojącymi się ranami. Promieniowanie podczerwone IR to także bardzo dobre rozwiązanie dla pacjentów z zespołem przeciążeniowym stawów, osób ze stanem po odmrożeniu lub uszkodzeniu popromiennym skóry oraz wszystkich tych, którzy pragną jak najlepiej przygotować swój organizm przed różnymi formami fizykoterapii np. przed masażem leczniczym czy kinezyterapią.

Ponadto warto dodać, że lampy sollux znajdują zastosowanie również w leczeniu nerwobólów, dyskopatii oraz łokcia tenisisty. Nic, więc dziwnego, że lampy sollux uznawane są za jeden z podstawowych sprzętów, który powinien znaleźć się w każdym dobrym gabinecie fizjoterapeutycznym.