Co zawiera dobra karma dla psa?


Zdjęcie autorstwa sergio souza z Pexels

Dieta psa to ważny element jego prawidłowego rozwoju oraz utrzymania dobrej kondycji. Niezbilansowane posiłki oraz złej jakości przekąski mogą doprowadzić do poważnych niedoborów. Pies, który nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych ma złej jakości sierść, nieprawidłowe stolce oraz zaburzenia wzrostu. Co musi zawierać dobra karma dla psa?

Wymagania żywieniowe szczeniąt

Rosnący pies potrzebuje odpowiedniej karmy, która zaspokoi jego potrzeby związane z intensywnym rozwojem. Nigdy nie podawaj szczeniakowi karmy dla dorosłych zwierząt, gdyż są one zbyt ubogie w białko, energię oraz składniki mineralne. Szczeniaki potrzebują:

  • około 22-32% białka (z czego ponad 9,5% powinno być pochodzenia zwierzęcego),
  • 0,7-1,2% wapnia,
  • maksymalnie 60% węglowodanów,
  • dodatku nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • prebiotyków.

Co powinna zawierać sucha karma dla psa?

Dobrej jakości produkty dla psów zawierają minimum 18% białka, z którego przynajmniej 6% jest pochodzenia zwierzęcego. W karmie dla czworonoga powinno znaleźć się także od 5% do 20% tłuszczu. Najważniejszym składnikiem jest oczywiście mięso, które stanowi m. in. źródło żelaza oraz aminokwasów egzogennych. W składzie produktów dla czworonogów warto poszukiwać jednak także warzyw (dyni, batata, marchewki) oraz owoców (np. jagód). Dobre i ciekawe dodatki to:

  • siarczan chondroityny i glukozamina (mające dobry wpływ na psie stawy),
  • prebiotyki (np. cykoria),
  • oleje rybne (stanowiące źródło kwasów omega-3),
  • suszone wodorosty (zawierające jod) oraz zioła.

Mokra karma dla psa – co warto wiedzieć?

Mokra karma dla psa jest bardzo atrakcyjna dla czworonogów ze względu na ich zapach. Pamiętaj, że mają one dużą wilgotność, dzięki czemu Twój pies otrzymuje dodatkową ilość wody. Jest to szczególnie istotne dla zwierząt, które mało piją! Kąski mięsa zawarte w puszkach lub saszetkach są zdecydowanie łatwiejsze do przeżucia, dlatego mogą być świetnym pomysłem, gdy Twój pies ma kłopoty stomatologiczne. Wadą tego typu posiłków może być jednak to, że wilgotna karma bardziej oblepia zęby czworonoga! Nie musisz się jednak martwić, jeżeli regularnie myjesz zęby swojego pupila.

Jedzenie dla psa – czego unikać?

Nigdy nie kupuj karmy dla psa, która zawiera barwniki, sztuczne konserwanty lub polepszacze smaku. Uważaj także na produkty, które zawierają mały procent mięsa i „produkty pochodzenia zwierzęcego”, czyli pióra lub pazury. Nie stanowią one wartościowych posiłków dla Twojego psa!

Zawsze sięgaj po dobrej jakości produkty! Twój pies będzie Ci wdzięczny!