Czas na urlop! Ale co ze zwierzakiem?

Zbliża ci się upragniony urlop, na który chcesz pojechać z całą rodziną, ale nie masz pojęcia co zrobić z czworonogiem (kotem lub psem)? Mówimy zdecydowane, kategoryczne NIE wobec zostawiania pupila w pudle czy przyczepiania go do drzewa w lesie. Posiadanie zwierzęcia to również obowiązki – przez okrągły rok, a nie do momentu pierwszego znudzenia czy niewygody.

 

Decydując się na urlop, wszystko zależy od miejsca, do którego chcesz pojechać. Jeżeli jedziesz nad mazurskie jeziora i wynajmujesz domek letniskowy lub rozstawiasz namiot na campingu, nic nie stoi na przeszkodzie, by czworonoga zabrać ze sobą. Będzie on wówczas najszczęśliwszym psem na świecie! Sprawa komplikuje się, jeśli wyjeżdżasz za granicę lub – dajmy na to – w góry, a twój zwierzak nie jest już w sile wieku. Z oczywistych względów bardziej uciążliwe są także wakacje z kotem.

Hotel przyjazny zwierzętom

Niektóre hotele są przyjazne zwierzętom – oznacza to, że wynajmując pokój, możesz trzymać w nim także czworonoga. Nie musisz więc szukać mu tymczasowego lokum, możesz zabrać go ze sobą! „Opieka nad kotem czy psem spada w pełni na właściciela. To on musi go wyprowadzać, sprzątać po nim (w przypadku kotów należy przywieść ze sobą kuwetę) i dbać o to, by pupil nie zakłócał spokoju innych gości. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że zwierzak zostaje przy właścicielach, nie tęskni, a tym samym nie przeżywa stresu, będąc w nieznanym sobie miejscu z nieznanymi ludźmi” – informuje pracownik przyjaznego zwierzętom Hotelu Nowa Gdynia w Zgierzu koło Łodzi. Podczas rezerwacji pokoju należy poinformować pracownika wybranego hotelu, że przyjedziemy ze zwierzęciem. Za pobyt czworonoga w hotelu należy zapłacić, jednak dzięki temu mamy pewność, że nic złego nie stanie się naszemu pupilowi, a ponadto będzie on czuł się komfortowo w naszym towarzystwie.

Zaufana osoba

Najtańszym rozwiązaniem jest oddanie czworonoga pod opiekę zaufanych osób – rodziców, rodzeństwa, przyjaciół czy nawet sąsiadów. Oczywiście w pierwszej kolejności lepiej dogadać się z tymi, których nasz pupil już poznał, wówczas będzie się czuł bardziej komfortowo. Nawet jeśli nie będzie znał miejsca, w którym przyjdzie mu zamieszkać przez tydzień lub dłużej, będzie rozpoznawał znajomy zapach tymczasowych właścicieli. Jedyny koszt, jaki będzie trzeba ponieść to wręczenie pieniędzy na jedzenie, ewentualnie na żwirek do kuwety lub zakupienie wszystkiego we własnym zakresie. Kolejnym kosztem jest poświęcenie chwili czasu na przetransportowanie czworonoga razem z najpotrzebniejszymi rzeczami – miskami, zabawkami, kuwetą, ukochanym kocykiem.

Hotel dla zwierząt

Jeżeli nie znasz nikogo, kto mógłby się zaopiekować twoim czworonogiem, możesz oddać go do tak zwanego hotelu dla zwierząt. Radzimy zarezerwować miejsce z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dobry hotel zapewnia czworonogom całodobową opiekę. Każdy zwierzak ma oddzielny kojec wyposażony z miękkie posłanie, zabawki, a także kuwetę i drapak w przypadku kotów. Na specjalne życzenie klientów, którzy posiadają więcej niż jednego psa czy kota, zwierzaki można trzymać razem w jednym kojcu. Warunkiem przyjęcia czworonoga do hotelu jest konieczność posiadania przez niego książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami i odrobaczaniem. Niektóre hotele zapewniają wyżywienie, w innych karmę należy dostarczyć. Nie zapomnij także o czymś, co będzie pachniało domem – kocyk, ręcznik, starą bluzkę czy ulubioną zabawkę. Koszt pobytu czworonoga w hotelu zależy od jego wielkości oraz okresu, w jakim zostawiamy zwierzę pod opieką; średnio wynosi on od 20 do 70 złotych za dobę.

Pamiętaj – zwierzę to nie tylko miły „dodatek” do przytulania. Bądź odpowiedzialny i zadbaj o swojego czworonoga podczas wakacyjnych lub urlopowych wyjazdów!