Czego nie wolno robić przy osteoporozie?

Osteoporoza to schorzenie dotyczące układu kostno-szkieletowego, w którym następuje zmniejszenie gęstości mineralne kości oraz obniżenie jakości ich tkanek. W rezultacie spada również odporność mechaniczna, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań.

Osteoporoza przez długi czas nie daje żadnych wyraźnych objawów. Na zdiagnozowanie tej choroby pozwala densytometria (czytaj więcej: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/), jednak do jej faktycznego wykrycia najczęściej dochodzi dopiero w momencie wystąpienia złamania. W przebiegu osteoporozy należy stosować się do różnych zaleceń, a pewnych rzeczy kategorycznie unikać.

Nieodpowiednia dieta

Jeżeli badanie osteoporozy potwierdzi proces degradacji mineralnej kości, konieczne jest przejście na odpowiednią dietę. W przebiegu tej choroby bardzo duże znaczenie ma wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych. Dieta na zwiększenie masy kostnej powinna uwzględniać produkty zawierające duże ilości wapnia, magnezu i potasu, a także witamin D, K i C. Nie bez znaczenie ma utrzymanie prawidłowych proporcji między tymi składnikami a fosforem. W codziennym planie żywienia nie powinno również zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 oraz odpowiednich ilości białka, przy czym nadmiar tego drugiego może doprowadzić do obniżenia masy kostnej. Dieta na osteoporozę narzuca też konieczność ograniczenia spożywanej kofeiny oraz alkoholu.

Brak aktywność fizycznej

Aktywność fizyczna jest drugim obok właściwego żywienia bodźcem, który stymuluje w ludzkim organizmie procesy odpowiedzialne za tworzenie się kośćca. Brak ćwiczeń i unieruchomienie ciała to z kolei czynniki zwiększające ryzyko rozwoju osteoporozy. O wartości szczytowej masy kostnej u każdego człowieka w dużym stopniu decyduje codzienny ruch, który może też spowolnić jej późniejszą utratę fizjologiczną. Aktywność fizyczna stymuluje tworzenie się kostki kostnej w procesie osteogenezy, a także rozwija mięśnie i poprawia równowagę. W rezultacie obniża ryzyko upadków i złamań w późniejszym wieku.

Nadmierne obciążanie organizmu

Ruch korzystnie wpływa na stan kośćca, jednak nadmierne obciążenie szkieletu zwiększa ryzyko urazów. Specjaliści zalecają, aby przy osteoporozie aktywność fizyczna aerobowa była umiarkowanie intensywna. Najlepsze efekty treningu wytrzymałościowego zapewniają natomiast ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Do zalecanych aktywności należy wchodzenie po schodach, aerobik czy bieganie. Taki trening zwiększa zarówno masę, jak i gęstość kości. Nadmierne obciążenie podnosi ryzyko złamań niskoenergetycznych – czyli nieproporcjonalnych do siły, która je wywołała.