Czy o stawy trzeba dbać całe życie?

Zdrowe stawy jak i mocne kości umożliwiają bycie sprawnym ruchowo aż do późnej starości. Odpowiednia dbałość o nie sprawi, iż starość nadejdzie później oraz będzie ono miało łagodniejsze oblicze. Na rynku można spotkać wiele preparatów wspomagających zdrowie naszych stawów (np. artresan). Jak należy dbać o stawy, aby jak najdłużej uniknąć problemów zdrowotnych?

Umiarkowana aktywność fizyczna kluczem do zdrowych stawów

Fizjologicznie starzenie się stawów oparte jest o ścieranie chrząstek, zmniejszenie produkcji płynu stawowego oraz zmianie jego składu. Warto wiedzieć, iż nadmierna eksploatacja w znaczący sposób przyspiesza proces degeneracji. Sport wyczynowy, ciężka praca fizyczna prowadzą do przeciążeń oraz gromadzących się w ciągu lat mikrourazów, których skutkiem są zmiany zwyrodnieniowe oraz nadmierne zużycie chrząstek. Natomiast regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności i objętości treningowej spowalnia starzenie, ponieważ zwiększa wydzielanie płynu stawowego, który odżywia chrząstki oraz wzmacnia mięśnie stabilizujące stawy, jak i poprawia ukrwienie tkanek okołostawowych.

Stawy i ich wrażliwość na przeciążenia

Aparat ruchu nie lubi przeciążeń, ponieważ nadmiernie go zużywają oraz doprowadzają do uszkodzeń. Za ich przyczynę uważa się nadmierny wysiłek fizyczny, długotrwałe utrzymywanie ciała w tej samej pozycji, a także noszenie ciężarów. Powoduje je również nadwaga i otyłość, które bardzo mocno obciążają stawy dolnych partii ciała.

Odpowiednia dieta wzmacnia stawy

Na aparat ruchu niekorzystnie oddziałują nasycone kwasy tłuszczowe, które są zawarte w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Natomiast pozytywnie wpływają na jego kondycję nienasycone kwasy omega-3 występujące w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich oraz oleju rzepakowym i lnianym, a także kwasy omega-6 zawarte w olejach i migdałach.

Istotną rolę pełnią również owoce i warzywa, ponieważ zawarte w nich antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzenia tkanek.

Pozytywnym działaniem cechuje się również koenzym Q10, który zawarty jest w takich produktach jak podroby, szczególnie w wątróbce kurzej. Ostatnio na podstawie licznych badań wysunięto tezę, iż hamuje on postęp choroby zwyrodnieniowej.

Suplementacja na stawy

Na rynku dostępne są preparaty bazujące na takich substancjach jak kolagen typu II, MSM, chondroityna czy glukozamina. Bardzo pozytywną opinią cieszy się produkt o nazwie artresan, który jest dostępny bez recepty oraz zawiera najbardziej istotne dla zdrowych stawów składniki. Wszelkiego rodzaju preparatu na stawy zaleca się stosować zarówno leczniczo jak i profilaktycznie, a na efekty ich działania niestety należy nieco poczekać.