Czy Polacy lubią dostawać prezenty?

Większość z nas lubi dostawać prezenty, ale są też tacy, którzy wolą je wręczać. Najlepszy upominek? Wspólnie spędzony czas. Między innymi takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez zespół analityczny Super Prezenty.

Zdecydowanie lubimy dostawać prezenty 

Czy każdy lubi dostawać prezenty? Właśnie na to pytanie w pierwszej kolejności chcieli uzyskać odpowiedź badacze z firmy Super Prezenty

Wnioski są jednoznaczne. 77,2% ankietowanych lubi dostawać prezenty. Co z resztą? Upominków nie lubi otrzymywać 4,5%. Istnieje także liczna grupa, która woli je wręczać – deklaruje tak aż 18,3% badanych. 

Badacze przyjrzeli się również osobno preferencjom kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że panowie bardziej cenią sobie wręczanie upominków – deklaruje tak prawie ⅓ (29%) ankietowanych mężczyzn. Panie prezentują nieco odmienne podejście – podobnego zdania jest tylko 17% ankietowanych kobiet. 

Z raportu dowiadujemy się także, że im jesteśmy starsi, tym większą przyjemność sprawia nam dawanie prezentów. Aż 23% osób powyżej 65 roku życia deklaruje, że woli wręczać niż otrzymywać upominki.

To cieszy nas najbardziej

Wszyscy mamy swoje preferencje – jedne prezenty lubimy dostawać bardziej, a inne mniej. Potwierdza to raport opracowany przez Super Prezenty. 

Wyniki nie pozostawiają złudzeń – najbardziej cieszy Polaków wspólnie spędzony czas podczas wyjazdu czy wakacji. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 18,1% ankietowanych. Na drugim miejscu wymieniono biżuterię (17,6%), a trzecim – książki (13,8%).

Kolejne miejsce zajmują kolejno: kosmetyki (5,68%), wizyta w SPA lub masaż (5,38%), upominki DIY, czyli prezenty robione własnoręcznie (4,98%), ubrania (3,88%), elektronika (3,78%), wyjście do restauracji (3,49%), ekstremalne przeżycie (jak skok na bungee czy lot balonem – 2,19%). Ostatnia lokata należy do jedzenia (0,80%).

Przeanalizowano również preferencje prezentowe z uwzględnieniem płci. Upominki, które z większym prawdopodobieństwem ucieszą kobiety, to: biżuteria, karty podarunkowe, kosmetyki oraz wizyta w SPA. Mężczyźni z kolei bardziej doceniają prezenty w postaci ekstremalnych przeżyć i elektronikę. 

Jak reagujemy na nietrafiony prezent?

Prezenty to zdecydowanie miły aspekt naszej codzienności – do momentu, gdy są trafione. Źle wybrany upominek może przyczynić się do stworzenia niezręcznej atmosfery i wprawić obie strony w zakłopotanie. Autorzy badania postanowili przeanalizować, jak reagujemy w takich sytuacjach. 

Okazuje się, że zdecydowana większość badanych, bo aż 75,7% udaje, że nietrafiony prezent im się podoba. Na szczerość w takich sytuacjach zdobywa się jedynie 5,1% ankietowanych. 

A co z pozostałymi osobami? 19,2% respondentów wybiera bezpieczne i praktyczne rozwiązanie – sprzedaje lub wymienia upominek, jeżeli tylko ma taką możliwość.

Tych prezentów nie kupuj 

Czy we wręczaniu prezentów chodzi wyłącznie o gest? Na to pytanie nie znajdziemy odpowiedzi w raporcie. Dowiadujemy się jednak, jakie upominki okazały się wyjątkowo nietrafione.

Na liście największych grzechów dotyczących wręczania prezentów znajdujemy następujące przewinienia:

  • Wykazanie się brakiem znajomości obdarowywanego, czyli np. wręczenie alergikowi jedzenia, na które ma uczulenie.
  • Wręczanie upominków nawiązujących do wagi, jak np. za ciasne ubrania, ale także tych sugerujących mankamenty czy wady – np. dezodorant intymny.
  • Wręczanie używanych przedmiotów bądź takich, których chcemy się pozbyć (np. gadżety reklamowe).
  • Wręczanie pozornie praktycznych prezentów – ankietowani wymienili przykłady takie jak ścierki, mop czy bielizna. 

Badacze zadali również pytanie o najbardziej nietypowy prezent, który kiedykolwiek wręczono ankietowanym. Wśród odpowiedzi znalazły się następujące upominki: 5 litrowy kielich do wina, różowy hełm z uchwytem na dwa piwa i rurkami, kilogram ziemniaków, katalog biura podróży, skarpety antypoślizgowe w zestawie z kiełbasą, figurka pawia czy książka o strusiach.

W Białymstoku wydajemy najwięcej 

Zazwyczaj Polacy wręczają bliskim upominki o wartości pomiędzy 100 a 200 złotych – robi tak 47,3%. 37,7% wydaje jednak mniej niż 100 złotych. Tylko 16% zwykle wybiera upominki warte więcej niż 200 złotych. Najczęściej najdroższe prezenty kupują mieszkańcy Białegostoku, Szczecina oraz Katowic. Najmniej mieszkańców z Krakowa, Łodzi oraz Wrocławia zadeklarowało wyższe kwoty na prezenty dla swoich bliskich. 

Źródło: Super Prezenty

(materiał prasowy)