Czy warto kupować kolejki drewniane dla dzieci?

Istnieje tyle rozmaitych zabawek, że czasem zupełnie nie wiadomo, na co warto się zdecydować. Z jednej strony chciałoby się, aby dziecko spędziło miło czas, z drugiej jednak powinno ono rozwijać przy tym swoje umiejętności. Kolejki drewniane potrafią zająć malucha na wiele godzin, a przy tym pobudzić jego kreatywność oraz wyobraźnię. Jakie jeszcze posiadają zalety?

Sprawdzony wybór

Są takie zabawki, które ciągle cieszą się popularnością, nawet pomimo upływu lat. Ich ponadczasowość nierzadko sprawia, że przechodzą z pokolenia na pokolenie. Mowa tu między innymi o kolejkach drewnianych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bawili się nimi nawet dziadkowie. Często potrafią przetrwać wiele lat, zanim ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu. Wynika to głównie ze specyfiki materiału, z jakiego zostały wykonane. Drewno jest bowiem:

  • trwałe,

  • ciepłe i przyjemne w dotyku,

  • zdatne do recyklingu,

  • odporne na kruszenie się i pękanie,

  • łatwe do utrzymania w czystości,

  • bezpieczne dla dziecka.

Co prawda plastikowe zabawki są dużo tańsze, aczkolwiek wyraźnie da się dostrzec różnicę w ich jakości. Kolejki drewniane ciężko uszkodzić, nawet bardzo ruchliwemu dziecku. Dzięki temu nie trzeba co chwilę odkupywać zniszczonych elementów. W dłuższej perspektywie czasu stanowi to sporą oszczędność.

Zabawa dla całej rodziny

Czasami jest niezwykle ciężko wygospodarować trochę czasu, który można spędzić ze swoim dzieckiem. Jeżeli się to jednak udało, warto go odpowiednio wykorzystać. Dzięki kolejkom drewnianym powstaje możliwość pokazania maluchowi jak używać wyobraźni oraz zaciekawienia szkraba podróżami, pojazdami, czy też tworzeniem rozmaitych konstrukcji. Ta zabawka stanowi świetną rozrywkę również dla rodziców i dziadków. Ponadto jest odpowiednia zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Należy jednak odpowiednio dopasować konkretny model do wieku dziecka.

Kolejki drewniane występują w rozmaitych wariantach. Im młodsze dziecko, tym prostszą do złożenia konstrukcję powinno otrzymać. W innym przypadku może się bowiem błyskawicznie zniechęcić do tego typu zabawek. Układanie elementów stanowi nie tylko trening logicznego myślenia, ale również umiejętności motorycznych. Uznaje się je za świetną alternatywę dla puzzli oraz rozmaitych układanek, które niestety szybko nudzą się maluchom. Kolejki drewniane nie mają baterii ani grających elementów, co dodatkowo motywuje do rozwijania swojej wyobraźni. Z pewnością przyda się ona w późniejszych etapach życia, na początku w szkole, a następnie w pracy.