Czym jest choker i jaki najlepiej wybrać dla siebie?

Chokery to coraz popularniejszy dodatek stylizacyjny, szczególnie często używany wiosną i latem. Po małej przerwie znowu wrócił na światowe salony i coraz częściej widziany jest na szyjach znanych gwiazd. Jaka jest historia tych nietypowych naszyjników i do jakich ubrań pasują one najlepiej?

Czym jest choker?

Chokery to swojego rodzaju naszyjnik, który z wyglądu przypomina obrożę. Część osób nazywa je „dusikami”, ale są one znacznie wygodniejsze niż się to może wydawać. Najczęściej wykonane są z koronki, aksamitki, sznurka, metalu lub rzemienia. Najpopularniejsze są jednak te w postaci łańcuszka. Najczęściej są dodatkowo zdobione ćwiekami, ozdobnymi kamieniami i specjalnymi zawieszkami.

Oprócz ozdobnej obróżki chokery mogą przyjąć formę rzemyków czy sznureczków, które oplata się kilkakrotnie wokół szyi. Końcówki wiążemy zazwyczaj metalową zapinką, ale szczególnie uroczo może wyglądać związana kokardka.

Do czego pasują chokery?

Użycie chokerów nie wyklucza użycia innych dodatków na szyi. Mogą być użyte równocześnie z naszyjnikiem czy drobnym łańcuszkiem. Są one często łączone ze złotymi dodatkami w postaci serc czy gwiazdek, dlatego nie należy przesadzać z przesadnym ozdabianiem szyi. Nagromadzenie zbyt dużej ilości złota na szyi może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej też odpuścić sobie wtedy kolczyki.

Chokery już w XVIII wieku były używane przez francuskich arystokratów i już wtedy były synonimem luksusu. Aż do dzisiaj używa się ich jako dodatek do pięknych sukni balowych na najważniejsze uroczystości. Szczególnie dobrze komponują się z sukniami o jednym kolorze, najlepiej czarnym lub czerwonym. Pozwolą się wyróżnić na tle podobnych stylizacji od innych pań.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy używać chokerów na co dzień. Świetnie pasują do koszulek, bluzek i swetrów. Sprawdzają się nawet w przypadku stylizacji sportowych. Do koszuli najlepiej będzie pasować choker z aksamitki. z kolei do bluzki wersja łańcuszkowa.

Choker a fryzura

Najlepszym sposobem na wyróżnienie chokera będzie odpowiednie spięcie włosów. Najlepiej zebrać włosy na czubku głowy w postaci koczka. Problem odpada, jeśli mamy krótkie włosy, które dobrze odsłaniają nam szyję. Chokery szczególnie dobrze wyglądają w przypadku „chłopięcych” włosów, krótko ostrzeżonych, które świetnie podkreślają ekstrawagancki wygląd.

Co ciekawe chokery są coraz częściej używane przez mężczyzn. Obie płcie coraz częściej używają ich w trakcie koncertów rockowych, a zwłaszcza punkowych. Pozwalają one wyrazić siebie w inny sposób niż zazwyczaj i dodać wyglądowi agresywny charakter. Jak widać, zastosowanie i wszechstronność chokerów może być naprawdę zadziwiające.