Czym jest prostownik i jak się go używa?

Najczęściej prostownik kojarzony jest zwłaszcza samochodami, które mają problemy z niewystarczającym napięciem. Może się to zdarzyć stosunkowo często. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt, aby w ten sposób szybko i tanio naładować akumulator.

Efektywność pracy prostownika

Dobrej jakości prostowniki zakupić można na stronie https://tooles.pl/prostowniki-ladowarki. Niestety wielu kierowców wybiera niższej jakości sprzęt, ze względu na lepsze ceny. Prostownik nazywany jest często ładowarką akumulatorów. Jest on urządzeniem, dzięki któremu można zmienić napięcie z przemiennego na napięcie stałe w akumulatorze. Dlatego prostownik służy do ładowania akumulatora w aucie. Prostownik musi być jednak właściwie dobrany do rodzaju akumulatora. Tylko dzięki zgodności akumulatora i prostownika uzyskuje się gwarancję poprawnej pracy oraz najwyższej wydajności baterii. Najważniejsze cechy, którymi powinien wyróżniać się dobry prostownik to:

  • napięcie zasilające musi wynosić 12 lub 24 V;
  • napięcie prostownika oraz akumulatora musi być takie samo;
  • powinien ładować ze skutecznością co najmniej 1/10 pojemności akumulatora.

Czym się kierować przy wyborze prostownika?

Dobrej jakości prostowniki mają także rozruch, który doskonale sprawdza się w sytuacjach awaryjnych. Dodatkowo można także zakupić prostownik posiadający wentylator, automatyczne odsiarczanie, woltomierz, ekran oraz stabilizator napięcia prądu. Nie poleca się natomiast zakupu tanich prostowników o uniwersalnym modelu. Mimo tego wiele osób wybiera je ze względu na korzystną cenę.

Zwłaszcza zimą należy zwracać uwagę na to, aby akumulator w samochodzie był właściwie naładowany. Zarówno niedoładowanie jak też przeładowanie prowadzi do znacznego skrócenia żywotności akumulatora. Ponadto prostownik może mieć wpływ na zmniejszenie wydajności silnika, co dodatkowo zmniejsza komfort jazdy samochodem. Warto zatem odwiedzić nowoczesny sklep z narzędziami Tooles.pl z dobrej jakości prostownikami.

Jakie są rodzaje prostowników?

Aby naładować akumulator samochodu, warto wybrać wysokiej jakości prostownik. Na rynku zakupić można aż trzy rodzaje prostowników, czyli standardowe, mikroprocesorowe oraz trakcyjne. Najprostsze są oczywiście prostowniki standardowe, które działają na zasadzie transformatora oraz nie posiadają skomplikowanej elektroniki. Charakteryzują się przy tym niską ceną.

Z kolei prostowniki trakcyjne wykorzystywane są do ładowania dużych akumulatorów, na przykład w profesjonalnych maszynach, lecz także do ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Ostatni typ prostowników, czyli prostowniki mikroprocesorowe to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które są najbezpieczniejsze dla akumulatora. Wyróżniają się zautomatyzowaną pracą, mają regulację napięcia. Dzięki czemu zapobiega się ewentualnym zaparciom. Zazwyczaj używa się ich w przypadku akumulatorów bezobsługowych.

Jednak wybór prostownika zależy od potrzeb oraz rodzaju akumulatora. Poprawne ładowanie akumulatora to niezbędny element dla zwiększenia jego wydajności, a także bezpieczeństwa całego procesu. Tym samym każdy kierowca powinien znać zasady poprawnego ładowania akumulatora.