Czym się kierować w wyborze przedszkola?

Wybór przedszkola to niejednokrotnie niezwykle poważna decyzja dla rodziców. Nieraz pierwszy raz powierzają pieczę nad własnym dzieckiem komuś innemu. Czym kierować, się dobierając właściwą pozycję? Na jakie rzeczy należałoby zwrócić uwagę, aby mieć gwarancję, iż dziecko będzie w dobrych rękach?

Podstawowym zadaniem przedszkola winno być oparcie intelektualnego oraz psychicznego rozwoju dziecka, jaki na tymże etapie przebiega niezwykle aktywnie, co zaznaczają pedagodzy oraz psychologowie. Mózg niewielkiego dziecka jest chłonny jak gąbka – nabyte w tymże okresie zdolności stanowić będą podkład, od odpowiedzialności jakiego w wielkim stopniu zależne będą jego przyszłe sukcesy, nie jedynie edukacyjne. Uczestnicząc w zajęciach przedszkolnych, mały nie jedynie otrzymuje urządzenia przydatne w skutecznej nauce, lecz ponadto dowiaduje się, na czym polega funkcjonowanie wśród innych, uczy się samodzielności wyrażania swoich emocji.

Przedszkole winno ułatwiać dzieciom adaptację, uwzględniając ich potrzeby

Trzylatek przede wszystkim musi się czuć bezpiecznie. To jego podstawowa potrzeba psychiczna, jaką zaspokajają rodzice oraz bliscy. Więc ich obecność w czasie adaptacji przedszkolnej jest potrzebna. Adaptacja to mechanizm, w jakim dziecko sukcesywnie darzy zaufaniem nowe miejsce oraz osoby. Śmielszym maluchom starczą często dwa-trzy dni, aby czuć się pewnie. Inne czasem dopiero po paru tygodniach zdolne są do rozłąki, natomiast również to na chwilę. W wielu przedszkolach organizuje się periodyczne spotkania dla trzylatków oraz ich rodziców. Uczestnicząc w zajęciach, dzieci odkrywają kolejne miejsce oraz obowiązujące w nim podstawy. Trzylatek wymaga czasu, aby poznać zwyczaje życia społecznego. Musi wiedzieć, o co należy się pytać pani, jak wyglądają pokarmy, w jaki sposób sprząta się zabawki. W czasie adaptacji może się owego nauczyć. Gdy owe spotkania nie starczą, aby dziecko zadomowiło się w przedszkolu, rodzice winni móc towarzyszyć mu po rozpoczęciu roku szkolnego.

Istotne pytania – dyskusja z dyrektorem przedszkola

Należałoby również spytać o opinię o przedszkolu pozostałych rodziców, ponieważ niejednokrotnie się zdarza, iż mieli już starsze dzieci w tymże bądź innym przedszkolu oraz mogą udzielić nam wyczerpującej odpowiedzi. Gdy sami odczujemy, iż przedszkole to zaczyna się nam podobać oraz równocześnie dziecko nie będzie chciało z niego wyjść po następnych zajęciach bądź zaśpiewa w drodze do domu własną pierwszą przedszkolną piosenkę, to będzie to istotny znak, iż należałoby umówić się z dyrektorem przedszkola na rozmowę oraz wybrać się do niego z pełną listą pytań. Spotkanie winno być wcześniej umówione telefonicznie bądź mailowo. Należy zwrócić uwagę na to, jak zostaliśmy przyjęci, czy dyrektorka poświęciła nam czas zarówno podczas rozmowy telefonicznej, jak również podczas spotkania w biurze przedszkola. Na liście pytań powinny odnaleźć się także kwestie, o jakich wcześniej rozmawialiśmy z innymi rodzicami, bądź jakie nam się nasunęły podczas przeglądania strony internetowej. Przeważnie dyrektor to były nauczyciel, jaki zna sprawy przedszkola od podszewki oraz równocześnie wizytówka przedszkola, to on wie najwięcej oraz należałoby właśnie do niego zwrócić się ze wszystkimi naszymi niepewnościami dotyczącymi przedszkola.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym