Dieta w chorobie łuszczyczy – co jeść, a czego unikać?

Okazuje się, że dieta w chorobie łuszczycy to ciągłe sprawdzanie. Jak w przypadku innych schorzeń mamy z góry ustalony jadłospis, to łuszczyca wymaga szczególne zwracania uwagi na własny organizm i reakcje na pokarmy. Dlatego należy indywidualnie sprawdzać, co można jeść, a czego lepiej unikać. Podamy jednak optymalną dietę, jaka jest ogólnie zalecana w tym czasie.

Czego warto unikać w łuszczycy?

Jak wspomnieliśmy, nie ma złotej recepty na to, co można jeść, a czego nie w trakcie choroby. Cała dieta w chorobie łuszczycy to zawsze indywidualna sprawa. Trzeba ostrożnie podchodzić do poszczególnych produktów i sprawdzą, jak organizm reaguje, czy nie pojawiają się jakieś dodatkowe dolegliwości czy nie.

Badania jednak wykazały, że pewne produkty przeważnie zwiększają objawy. Warto ich unikać, by prędzej wrócić do zdrowia. Przede wszystkim używki takiej jak alkohol i kawa nie są odpowiednie w tej chorobie. Podobnie wygląda to ze słodyczami, ostrymi oraz tłustymi potrawami, cytrusami, serami (poza twarogami) oraz żywnością wysoko przetworzoną. Tego rodzaju pokarmy najlepiej całkowicie wykluczyć na cały czas powrotu do zdrowia.

Co należy jeść podczas łuszczycy?

Inne pokarmy mogą jednak pomóc nam w powrocie do pełni zdrowia w trakcie choroby. Są to oczywiście owoce i warzywa. Posiadają ogrom witamin i minerałów oraz cennego błonnika, który pomaga w usuwaniu toksyn. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.

Dieta w chorobie łuszczycy wymaga dużej ilości wody. Dzięki niej skóra staje się elastyczna, bardziej odporna na stany zapalne. Najlepiej pić samą wodę, ale dozwolone są wszelkie soki owocowe i warzywne, a także herbaty ziołowe (lepiej unikać w tym czasie czarnej).

Produkty zbożowe także dobrze wpływają na kondycję skóry. Jeśli jednak cierpimy dodatkowo na nietolerancję glutenu, warto szukać zdrowej alternatywy. Konieczne może być np. stosowanie diety jak w chorobie trzewnej.

I jeszcze tłuste ryby. Łagodzą objawy łuszczycy, zawierają dużo witaminy D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Warto zatem regularnie jeść ryby morskie i pić tran.

Zioła na łuszczycę

Jak wspominaliśmy, dieta w chorobie łuszczycy pozwala na picie różnych ziołowych herbat. Dzięki temu można nieco zmniejszyć objawy choroby. Bardzo pomaga w tym choćby dziurawiec (zmniejsza stany zapalne oraz regeneruję komórki skory) czy pokrzywa (znana z łagodzących właściwości w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych).

Podczas łuszczycy warto pić także herbatę z fiołka trójbarwnego. W jego przypadku możemy robić także okłady zewnętrzne na miejsce objęte chorobą. Dzięki niemu odtruwamy organizm, a także pomaga w przypadku zmian skórnych.

Jest tez krwawnik pospolity. Korzysta się z niego w celu odkażania oraz jako lek przeciwzapalny. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran, podobnie jak nagietek lekarski, który także jest polecany w tej chorobie. Nagietek dodatkowo nawilża, działa przeciwzapalnie i może być stosowany w formie okładów na chore miejsce. Z taką ziołową pomocą prędzej wrócimy do pełni zdrowia.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.febumed.com.pl/