Dlaczego hybryda nie trzyma się na paznokciu, czyli jakich błędów nie popełniać podczas stylizacji paznokci

Poprawnie wykonany manicure hybrydowy utrzymuje się na paznokciu nawet do 3 tygodni. Po tym czasie najczęściej ściągany jest ze względu na kilkumilimetrowy odrost. Zdarza się jednak, że hybryda znacznie szybciej zaczyna odchodzić płatami, odpryskiwać, zahaczać o włosy, ubrania itp. Powodów, dla których tak się dzieje może być kilka, a oto najczęstsze z nich.

1. Źle przygotowana płytka paznokcia

Najczęściej popełnianym błędem podczas wykonywania manicure hybrydowego, jest nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia pod nakładaną hybrydę. Często kobiety zapominają, że to właśnie od tego, jak nasz paznokieć zostanie przygotowany, zależy trwałość manicure. Stylizacje hybrydowe należy zacząć od dokładnego usunięcia skórek. Można zrobić to drewnianym patyczkiem lub metalowym kopytkiem. W przypadku twardych skórek niezbędne okazać się mogą cążki. W kolejnym etapie bardzo ważne jest zmatowienie i odtłuszczenie płytki paznokcia. Do zmatowienia najlepiej użyć bloku polerskiego lub pilnika o gradacji 180 lub mniejszej. Do odtłuszczenia i usunięcia warstwy dyspersyjnej niezastąpiony będzie Cleaner.

Dopiero na tak przygotowaną płytkę można zacząć aplikować kolejno – bazę pod lakier, lakier hybrydowy i hard top. Każdą z nałożonych warstw należy utwardzić w lampie.

2. Używanie produktów słabej jakości

Hybryda nie będzie trwała, jeżeli do jej wykonania używamy produktów niskiej jakości. Warto wybierać kosmetyki znanej i cenionej marki. Wówczas stylizacje paznokci będą estetyczne oraz wytrzymałe na uszkodzenia.

Warto zwrócić uwagę także na ważność lakieru – każda hybryda ma swój termin przydatności, który zazwyczaj wynosi 12 miesięcy od momentu otwarcia. Przeterminowany lakier mocno gęstnieje, co utrudnia jego precyzyjną aplikację. Ważne jest również, aby wybierać produkty jednej marki, bo tylko te dają gwarancję pełnej kompatybilności.

3. Zbyt krótki lub długi czas utwardzania w lampie

Lakier może odpaść lub popękać, jeśli będzie za krótko lub za długo utwardzany w lampie. Każda lampa ma zalecenia producenta, co do czasu utwardzania. Lampy UV potrzebują zazwyczaj około 2 minut, z kolei lampy LED-owe są w stanie ten czas skrócić nawet do 30 sekund.

Innym powodem, dla którego lampa może niedostatecznie utwardzić lakier, są zużyte żarówki. Problem ten dotyczy lamp UV wykorzystujących w swojej pracy tradycyjne świetlówki, które po pewnym czasie się zużywają i wymagają wymiany. Aby utrzymać efektywność pracy na tym samym poziomie, zaleca się żarówki wymieniać co 3-4 miesiące.

4. Za gruba warstwa lakieru

Zbyt duże warstwy lakieru hybrydowego mogą stanowić poważny błąd, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo zalania skórek, a wtedy lakier odejdzie od płytki całym płatem. Dobrej jakości lakiery hybrydowe odznaczają się wysokim napigmentowaniem i doskonałą konsystencją, wystarczy naprawdę niewielka jego ilość, by pokryć paznokcie.

5. Brak zabezpieczenia wolnego brzegu

Aby powietrze nie dostało się pod lakier, koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu wolnego brzegu paznokcia. W tym celu warstwę lakieru, bazy czy topu należy każdorazowo “zahaczać” o wolny brzeg. Pominięcie tego kroku zwiększa ryzyko różnych chorób, np. grzybicy paznokcia.

6. Zła kondycja płytki

Zły stan paznokcia może być spowodowany nieprawidłowym ściąganiem lakieru hybrydowego. Pod żadnym pozorem nie wolno zrywać hybrydy, gdyż wraz z lakierem odchodzi naturalna płytka paznokcia.

W zasadzie jedyny sposób na bezpieczne ściągnięcie hybrydy to nasączenie płatka kosmetycznego w acetonie i zawinięcie go folią aluminiową wokół palca. Po upływie 10-15 minut hybryda zacznie sama odchodzić. Zdarza się, że czasami aceton nie wystarczy – w takich sytuacjach trzeba pomóc sobie patyczkiem lub pilnikiem.

Autorem artykułu jest
NeoNail Professional – sklep dla profesjonalistów z lakierami hybrydowymi i akcesoriami do stylizacji paznokci