Dlaczego sztuczne kwiaty blakną i jak zapobiec płowieniu?

Sztuczne kwiaty to popularne i chętnie wybierane elementy dekoracyjne. Dobrej jakości wyroby tego rodzaju są eleganckie, trwałe i nadają się do wykonywania estetycznych bukietów, stroików i podobnych kompozycji. Ze względu na swoją niezaprzeczalną trwałość stanowią do tego idealną dekorację przestrzeni zewnętrznej. Dlaczego jednak sztuczne kwiaty blakną i jak zapobiec płowieniu, by zawsze dobrze się prezentowały?

Sztuczne rośliny – do środka i na zewnątrz!

Obecnie wyroby takie, jak sztuczne kwiaty, mogą naprawdę zachwycić swoim doskonałym wyglądem. Dobrej klasy kwiaty, dostępne chociażby w sklepach florystycznych czy też w hurtowniach z elementami dekoracyjnymi (czyli w ofercie profesjonalnych punktów handlowych) mogą okazać się idealnymi imitacjami swoich naturalnych odpowiedników. Zachowują przy tym znaną dla sztucznych roślin trwałość – przy odpowiednim, ale i niewielkim wkładzie w ich konserwację wytrzymać mogą wiele następnych lat użytkowania.

W warunkach domowych sztuczne kwiaty są w stanie zachować świetny wygląd przez bardzo długi czas. Nie są bowiem narażone na działanie czynników pogodowych. Przy regularnym, lekkim odkurzaniu i nieskomplikowanym odświeżaniu (chociażby za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry) nie stracą ani koloru, ani kształtu.

Sztuczne rośliny, ze względu na swoją trwałość i brak wymagań dotyczących nawożenia czy podlewania, są wykorzystywane w przypadku zewnętrznych kompozycji dekoracyjnych. Z takich elementów powstają zatem stroiki cmentarne, ale też różnego rodzaju ozdoby na taras lub balkon. W przypadku takich ozdób, są one już narażone na płowienie, jednak istnieje kilka sposobów na to, by spowolnić proces utraty koloru.

Dlaczego sztuczne rośliny wyblakły?

Sztuczne rośliny zachowują swoje kształty nawet po wystawieniu na deszcz, śnieg czy inne opady (oczywiście mowa tu o kwiatach dobrej jakości, a nie o najtańszych akcesoriach z marketu). Inaczej wygląda już kwestia koloru takich roślin.

Sztuczne kwiaty są barwione pigmentami o dość dużym nasyceniu. I, podobnie jak innego rodzaju kolorowe akcesoria, także one mogą w niektórych sytuacjach blaknąć. Najintensywniej proces ten zachodzi w przypadku wystawienia dekoracji na działanie intensywnego promieniowania słonecznego. O ile w mieszkaniu możesz chronić swoje sztuczne rośliny przed nasłonecznieniem (na przykład zestawiając je z parapetów w przypadku wyjątkowo pogodnego dnia), o tyle kwiaty znajdujące się na zewnątrz trudniej jest przed tym procesem osłonić.

Jak zapobiegać płowieniu sztucznych kwiatów?

W sklepach i hurtowaniach z artykułami florystycznymi dostępne są specjalne preparaty do zabezpieczania sztucznych roślin – są to zwykle środki nabłyszczające, które dodają blasku, ale i częściowo osłaniają pigment. 

Jeśli już doszło do wyblaknięcia, ale kolor nadal pozostaje widoczny, możesz odświeżyć go za pomocą prostego triku. Do papierowej torby wsyp maksymalnie ¼ szklanki sody oczyszczonej, a następnie umieść w środku kwiaty. Potrząśnij energicznie kilka razy – po tym zabiegu sztuczne kwiaty powinny odzyskać swój kolor! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.