Dlaczego warto używać kubka miesiączkowego?

Miesiączka towarzyszy kobiecie przez ponad połowę jej życia. Zwykle pojawia się w okresie nastoletnim i może występować co miesiąc aż do menopauzy. Na szczęście w drogeriach i aptekach można dziś liczyć na szeroką gamę produktów higienicznych, które ułatwiają funkcjonowanie w trakcie tych trudnych dni.

Tampon i podpaska – co wybrać

Większość z nas przyzwyczajona jest do wyboru pomiędzy tamponami a podpaskami. Tych produktów używały już nasze mamy, jednak dopiero niedawno są to materiały higieniczne z prawdziwego zdarzenia. Często wykorzystuje się do ich produkcji bardzo nowoczesnych technologii, aby były bardzo chłonne i faktycznie wspierały przynajmniej przez kilka godzin.

Podpaska jest najmniej wygodnym rozwiązaniem. Przyklejamy ją do bielizny za pomocą pasków z klejem, aby znajdowała się w jednym miejscu. Kiedy jednak krew ma kontakt z powietrzem, utlenia się, a bakterie powodują dość nieprzyjemny zapach. Wiele kobiet narzeka również na niewygodę i brak komfortu podczas stosowania podpasek.

Tampon jest chętniej wybieraną opcją przez dziewczyny młode, które chcą być aktywne i nie mają ochoty martwić się plamami i przeciekami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tampon nie powinien znajdować się w pochwie dłużej niż kilka godzin, ponieważ również może dojść do zakażenia bakteryjnego i silnego wstrząsu. Jeśli pojawi się gorączka i złe samopoczucie, natychmiast należy pozbyć siu.

Kubek menstruacyjny – nowoczesna alternatywa

Kubki miesiączkowe uważane są za najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie generują żadnych śmieci. Podczas menstruacji cały czas używamy jednego kubka, który wykonany jest z bezpiecznych materiałów. Bardzo ważne jest, aby co jakiś czas kubek wyjmować w celu pozbycia się jego zawartości i dokładnego umycia. Po miesiącu znowu korzystamy z tego samego kubka miesiączkowego. Należy dokładnie go umyć i gotowy jest do stosowania przez kolejne kilka dni.

Kubek miesiączkowy jest bezpieczny i doskonale sprawdza się w przypadku kobiet, które cenią sobie maksimum wygody i pewność. Można z nim pływać na basenie, uprawiać sporty i spać w nim bez ryzyka. Oczywiście zasadne jest wyjmowanie go tak często, jak zaleca to producent i opróżnianie z zawartości, aby nie doszło do wpadki. Większość kobiet, które miały okazję wypróbować kubeczek miesiączkowy przyznaje, że to wspaniała alternatywa dla tamponów. Koszt zakupu kubka jest niewielki, ponieważ kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale można z niego korzystać wielokrotnie.

Odpowiednia higiena w trakcie miesiączki

Ginekolodzy przypominają, że w trakcie menstruacji kobieta powinna w wyjątkowy sposób dbać o swoją higienę, aby nie doszło do infekcji miejsc intymnych. Należy podmywać się nawet kilka razy w ciągu dnia, najlepiej przy użyciu wody lub delikatnego płynu do higieny intymnej. Bezpieczne kosmetyki warto kupować w aptekach i sklepach z naturalnymi produktami pochodzenia roślinnego, ponieważ tam można liczyć na środki bezpieczne dla każdej kobiety.